Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Trasa nr 10 i 13 - Velo Baltica

 

Morze Bałtyckie to w Polsce najpopularniejsza destynacja na rowerowe wyprawy. Od legendarnego szlaku R-10 zaczynało wielu rowerowych turystów. Jest to najlepszy w kraju szlak do spróbowania swoich sił w turystyce rowerowej. Trasa jest przede wszystkim łatwa i bezpieczna, więc można bez obaw wybrać się na nią z dziećmi. Przebieg został dokładnie oznaczony we wszystkich turystycznych aplikacjach z mapami (np. mapy.cz albo OSMand). Większość trasy jest też doskonale oznakowana, nie trzeba więc zaglądać do map. Niewątpliwą atrakcją jest również możliwość ciągłego korzystania z uroków nadbałtyckich plaż, szczególnie tych pustych, dostępnych w zasadzie tylko rowerzystom. Wielką zaletą trasy jest bardzo dobry dostęp do wszelkich usług: noclegi wszystkich kategorii, bogactwo restauracji, liczne serwisy rowerowe oraz dostępność do stacji kolejowych sprawiają, że podróż to prawdziwa przyjemność. Podczas takiej wyprawy spotkamy na trasie wielu innych turystów, z którymi możemy wspólnie tworzyć społeczność miłośników tej trasy.

Velo Baltica to zachodniopomorska część dwóch międzynarodowych tras rowerowych Eurovelo 10 (Trasa Rowerowa Morza Bałtyckiego) oraz EuroVelo 13 (Szlak Żelaznej Kurtyny).

 

Etap 1: Świnoujście - Dziwnówek

Transport:
Dojazd do Świnoujścia zapewniają:
- pociągi POLREGIO z Poznania i Szczecina;
- pociągi PKP Intercity m.in. z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Przemyśla;
- promy z Ystad, Trelleborgu i Bornholmu;
zatrzymujące się w prawobrzeżnej części miasta. Przy dworcu znajduje się przeprawa promowa zapewniająca bezpłatny przewóz rowerzystów do centrum miasta. Z rozkładem jazy pociągów można się zapoznać na stronie www.portalpasazera.pl
Ponadto od strony Niemiec możliwy jest dojazd pociągiem do stacji Świnoujście Centrum z kierunku Wolgast. Rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.bahn.de

Jakość i oznakowanie trasy:
Odcinek dostatecznie oznakowany, nowe dokładne oznakowanie zaczyna się 2,5km przed Międzyzdrojami a kończy na wjeździe do miasta. Na pozostałych odcinkach występują białe znaki z symbolem R-10, nie wszędzie oznakowanie jest kompletne. Ze Świnoujścia do Międzyzdrojów dotrzemy przemieszczając się leśnym piaszczystym duktem, oddalonym nieco od linii brzegowej. Na tym odcinku planowana jest zmiana przebiegu trasy i budowa nowej trasy rowerowej wzdłuż wybrzeża. W czerwcu 2021 r. zakończy się budowa 2,5km odcinka na terenie Gminy Międzyzdroje, a w terenie zostanie ustawione oznakowanie kierujące na nowy odcinek. Odcinek z Międzyzdrojów do Międzywodzia zlokalizowany jest w pewnym oddaleniu do brzegów Morza Bałtyckiego i prowadzi terenami leśnymi oraz rolniczymi. Na odcinku Międzyzdroje - Warnowo na terenie Wolińskiego Parku Narodowego nawierzchnia jest utwardzona, ale ostatnie 2 km znajdujące się na terenie Lasów Państwowych są piaszczyste bądź błotniste. Aktualnie projektowana jest droga rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 102 do Wisełki. Natomiast do lata 2022 r. zrealizowany zostanie odcinek drogi dla rowerów pomiędzy miejscowościami Wisełka i Międzywodzie. Obecnie na odcinku Sierosław – Dziwnówek mamy do dyspozycji wydzielone drogi rowerowe.

Opis trasy:
Początek pierwszego etapu trasy znajduje się na granicy przy wybrzeżu. Przejście graniczne w tym miejscu jest popularną atrakcją turystyczną z uwagi na ciekawe zagospodarowanie. Tradycyjnie rowerzyści inaugurują swoje wyprawy przy obelisku ustawionym na granicy. Samo Świnoujście oferuje całkiem bogatą infrastrukturę rowerową, co i przekłada się na dużą ilość osób przemieszczających się rowerami. Równolegle do linii brzegowej, usytuowana jest Promenada Nadmorska, liczący kilka kilometrów deptak, wzdłuż którego znajduje się m.in. muszla koncertowa, zabytkowe pensjonaty, sanatoria, punkty gastronomiczne, czy kafejki. Znakiem rozpoznawczym miasta jest Stawa Młyny, biały monument w kształcie wiatraka o wysokości 10m zlokalizowany na końcu falochronu przy ujściu Świny do Bałtyku. W mieście odwiedzić można m.in. Fort Anioła, muzeum architektury militarnej pełniące również rolę placówki kulturalnej oraz Fort Gerharda, muzeum z eksponatami związanymi z historią rozwoju obrony wybrzeża. Dla wielu rowerzystów obowiązkowym punktem na trasie są latarnie morskie, w Świnoujściu latarnia znajduje się w części prawobrzeżnej, w pobliżu Fortu Gerharda. Pomiędzy lewobrzeżną, a prawobrzeżną częścią Świnoujścia przemieścić się można jedynie za pomocą przeprawy promowej, która jest bezpłatna.
Pomiędzy Świnoujściem a Międzyzdrojami warto zajrzeć do położonego na samym szlaku Podziemnego Miasta stanowiącego sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Obiekt umożliwia poznanie historii zimnej wojny i jest ważną atrakcja trasy Euro Velo 13 (Szlak Żelaznej Kurtyny).
W Międzyzdrojach możemy zajrzeć na Promenadę Gwiazd oraz liczące długość blisko 400m molo. Miejscem, które warto odwiedzić, jest Bałtycki Park Miniatur z modelami najciekawszych zabytków i latarni morskich oraz makietą miniaturowych kolejek. Miejscowość od wschodu i południa graniczy z terenami Wolińskiego Parku Narodowego, na terenie którego zlokalizowana jest m.in. Zagroda Pokazowa Żubrów. W Międzyzdrojach mamy również węzeł tras rowerowych, łączących trasę Velo Baltica (nr 10) z prowadzącą na południe regionu wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego Trasą Blue Velo (nr 3). Jadąc na południe oznakowaną trasą Blue Velo możemy dotrzeć do ciekawych atrakcji znajdujących się w pobliżu Międzyzdrojów – Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu oraz jeziora Turkusowego w Wapnicy. Warto również odwiedzić Lubin oddalony o kilka kilometrów od Wapnicy gdzie znajduje się punkt widokowy na ujście Świny. Z trasą można zapoznać się na stronie http://www.rowery.wzp.pl/blue-velo

Wracając na Euro Velo 10 pokonujemy kolejny odcinek trasy - z Międzyzdrojów do Międzywodzia. Wysiłek związany z pokonaniem występujących tu przewyższeń, na pewno wynagrodzą krajobrazy Wolińskiego Parku Narodowego oraz możliwość odwiedzenia żubrów w zagrodzie pokazowej usytuowanej na szlaku.
Miejscowość Kołczewo oferuje nam możliwość skorzystania z pola golfowego, które otwarte jest zarówno dla zawodowych graczy, jak i amatorów.
W dalszej części trasa Velo Baltica  prowadzi przez Dziwnów. Podążając Aleją Gwiazd Sportu, możemy tutaj zapoznać się z replikami medali polskich sportowców.
Zbaczając nieznacznie z trasy, kierując się z miejscowości Dziwnówek do Kamienia Pomorskiego, dotrzemy do wyspy Chrząszczewskiej na Zalewie Kamieńskim, u brzegu którego znajduje się sporej wielkości Głaz Królewski. Po drodze, w miejscowości Wrzosowo, możemy wstąpić do Bałtyckiego Parku Dinozaurów, oferującego m.in. wycieczkę wśród makiet dinozaurów naturalnej wielkości. Możliwe jest również odbycie mini safari wśród różnych gatunków zwierząt i ptaków.

Więcej na temat trasy: www.rowery.wzp.pl/velo-baltica   

Na podstawie źródła: www.rowery.wzp.pl

Panorama 360o


Mapa