Woliński Park Narodowy, utworzony w 1960 roku, obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy - Wolin. Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe i unikalna - wyspiarska delta Świny.
Do roku 1996 Park zajmował powierzchnię 4844 ha. W wyniku włączenia w jego granice obszaru 1 mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku, archipelagu wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego Woliński Park Narodowy stał się, jako pierwszy w Polsce, parkiem morskim, a jego obecna powierzchnia wynosi 10937 ha.
Największym atutem tego obszaru jest jego niebywała wręcz różnorodność krajobrazowa. Wzgórza morenowe sięgają, tak jak w przypadku najwyższego wzniesienia wyspy - Grzywacza, wysokości 115 m n.p.m. Strome klify przechodzą nagle w szerokie piaszczyste plaże, a gęste, ciemne i bardzo stare bukowe lasy ustępują miejsca podmokłym łąkom w dolinach i trzcinowym wysepkom delty Świny.
W Wolińskim Parku Narodowym każdy może znaleźć coś dla siebie. Są tutaj bardzo ciekawe szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe z licznymi punktami widokowymi, ścieżki edukacyjne, warunki do uprawiania turystyki wodnej, a dla mniej aktywnych turystów piękne piaszczyste plaże.
Główna część Parku to wysokie moreny, będące pamiątkami po ostatnim zlodowaceniu, które na tych terenach zakończyło się ok. 11 tys. lat temu. Te tereny to przede wszystkim znaczne obszary, w dużej mierze bukowych lasów, w których natrafić można na zwierzynę leśną. Oprócz spotykanych często dzików i saren, niezwykle licznie występują tu jelenie oraz borsuki, a w koronach starych drzew zakładają gniazda największe rodzime ptaki drapieżne - Bieliki.
Na zboczach wzgórz, przylegających bezpośrednio do morza, nękanych jesienią i zimą przez liczne sztormy, powstały i dalej się kształtują majestatyczne klify, na których miejscami w wyniku specyficznych warunków siedliskowych, zadomowiło się kilka gatunków rzadkich storczyków. Poniżej, na wydmach natrafić można na wyjątkowo efektowną, ściśle chronioną roślinę - Mikołajka nadmorskiego, a przy odrobinie szczęścia spotkamy również wypoczywającą fokę szarą lub obrączkowaną.
Po drugiej stronie opisywanych wzgórz, nazywanych Pasmem Wolińskim, znajduje się tzw. Pojezierze Wolińskie. Z dziewięciu bardzo malowniczych, głównie polodowcowych, jezior w granicach Parku znajdują się cztery: Czajcze, Domysłowskie, Rabiąż i Warnowskie.
Najgłębsze miejsca wszystkich tych jezior znajdują się poniżej poziomu morza tworząc tym samym tzw. kryptodepresje. Oprócz, licznie odwiedzających te tereny ptaków wodnych takich jak kaczki, perkozy czy kormorany, bez problemu natrafimy również na ślady bytowania bobrów i wydr.
Niewątpliwie odróżniającą się od poprzednio omawianych częścią Parku, jest obszar delty Świny i sąsiadujące z nią pagórki Lubińsko-Wapnickie, położone bezpośrednio nad Zalewem Szczecińskim. Delta Świny jest tworem unikalnym, o wyjątkowej wartości przyrodniczej.
Powstanie tej formy związane jest z akumulacją niesionego z prądem drobnego materiału skalnego takiego jak piasek czy muł i ił, a także późniejszym odkładaniem substancji organicznych pochodzących z rozkładu roślin. Większość substancji mineralnych pochodzi z morza Bałtyckiego i została przyniesiona w wyniku tzw. „cofki", czyli wpychania wód morskich, napędzanych północnymi wiatrami, przez cieśninę wprost do Zalewu Szczecińskiego.
Obszar ten bywa niekiedy nazywany „wsteczną" deltą i jako taki jest obszarem niepowtarzalnym na skalę europejską. W wyniku tych procesów powstały trudno dostępne wyspy i wysepki porośnięte głównie trzcinami i zaroślami trawiastymi. Wokół rozlewisk Świny przebiega szlak wodny, jednak na same wyspy wchodzić nie wolno -jest to obszar na którym niepodzielnie królują ptaki.
Z około 450 gatunków spotykanych na terenie całego kraju, na tym niewielkim obszarze można spotkać wiele gatunków rzadkich wpisanych do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt". Do najciekawszych z nich należą omawiane już wcześniej Bieliki, które chętnie polują nad wodami Zalewu Szczecińskiego, niezwykle rzadko spotykana już wodniczka, czajki, sieweczki, bataliony, ostrygojady czy należące do rodziny czaplowatych bąki i bączki. Wszystko to możemy podziwiać z punktu widokowego na, górującym nad tym obszarem, Wzgórzu Zielonka.
Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Wolińskim Parku Narodowym jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Wolińska hodowla została założona w 1976 roku. Zagroda, oprócz funkcji edukacyjnej i turystycznej spełnia bardzo ważną rolę w ogólnoeuropejskim programie hodowli tego największego europejskiego ssaka. Program ten zakłada nieustanną wymianę zwierząt pomiędzy hodowlami w celu zachowania jak największej puli genowej oraz czystości gatunkowej. W hodowli na wyspie przebywać może jednocześnie do 12 żubrów, które można podziwiać. Obecnie na terenie zagrody mieszkają również dziki, jelenie oraz bieliki, a w poprzednich latach okresowo pojawiały się również i inne gatunki, takie jak wydra czy sarna.
Kolejnym odwiedzanym przez turystów miejscem jest, położone w samym centrum Międzyzdrojów, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, w którym na powierzchni blisko 900 m2, podziwiać możemy setki eksponatów związanych z przyrodą Pomorza Zachodniego i bezpośrednio Wyspy Wolin. Muzeum jest doskonałym wyborem, dla wszystkich tych, którzy chcą choć na moment odpocząć od zgiełku i gwaru Międzyzdrojów, a którzy niekoniecznie mają ochotę na czasochłonne i forsowne wyprawy w głąb wolińskich lasów w poszukiwaniu ciszy i kontaktu z przyrodą.
Jeżeli mamy ochotę wyruszyć na wędrówkę i podziwiać naturalne piękno dzikiej przyrody w jej całej okazałości, możemy wybrać jeden z czterech dostępnych i oznakowanych szlaków turystycznych, przecinających wszystkie najciekawsze tereny Parku. Ich łączna długość to ponad 50 km.
Szlakiem niebieskim przejdziemy z Między-zdrojów wzdłuż jezior Wicko Małe i Wicko Wielkie nad Zalew Szczeciński aż do położonej na granicy Parku wsi Karnocice. Po drodze miniemy pozostałości poligonu doświadczalnego broni V-3 z okresu II wojny światowej w miejscowości Zalesie. Przepiękne jezioro Turkusowe w Wapnicy, z którego do końca wojny wydobywano kredę, a którego niebywała barwa wody przyciąga obecnie rzesze turystów.
Wzgórze Zielonka, z którego rozciąga się panorama na Zalew Szczeciński i wyspy Delty Wstecznej Świny oraz jedno z najstarszych i najbardziej majestatycznych drzew na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, położony w połowie drogi między Zielonką a Karnocicami, „Dąb Wolinian", który w ostatnich latach silnie ucierpiał w wyniku sztormów.
Szlak zielony to trasa przez Pasmo Wolińskie, porastają je gęste lasy. Po drodze znajduje się opisywana wcześniej, Zagroda Pokazowa Żubrów, pozostałości dawnego słowiańskiego grodziska na półwyspie Czajcze i leżący nieopodal, mierzący 7 m obwodu, „Wydrzy Głaz".
Szlak czarny z Międzyzdrojów przez Kawczą Górę i parking „Kwasowo" łączy się ze szlakiem zielonym w pobliżu Zagrody Pokazowej Żubrów.
Szlak czerwony stanowi atrakcję dla miłośników wędrówek po piasku. Prowadzi wzdłuż głównego fragmentu wybrzeża klifowego wyspy. Przechodzi przez miejscowość Wisełka i biegnie dalej przez las do automatycznej latarni morskiej „Kikut", która stanowi najwyżej położone światło nawigacyjne na polskim wybrzeżu.
Poza szlakiem znajduje się punkt widokowy na górze Gosań, dostępny z drogi prowadzącej z Międzyzdrojów do Wisełki, stanowiący najwyższy punkt naszego wybrzeża i jednocześnie najwyższy aktywny klif o wysokości 93 m n.p.m.
Drożkowe Łąki - ścieżka przyrodnicza „Paprocie"- ta wyjątkowa ścieżka edukacyjna skrywa tajemniczy świat paproci oraz cały pakiet wiedzy botanicznej. Ścieżka „Paprocie" wiedzie przez podmokłe siedlisko, w którym możemy podziwiać piękne kosaćce, firletkę poszarpaną, wiciokrzew pomorski, turówkę wonną zwaną żubrówką.
Ciekawostką jest miejsce, w którym zobaczyć można efekty pracy bobrów, ale również bardzo rzadkie gatunki paproci: okazałego długosza królewskiego i małą paproć o zaledwie jednym liściu asymilacyjnym - nasięźrzał pospolity. Lokalizacja ścieżki jest wyjątkowo korzystna.
Aby do niej dotrzeć, jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia, na rondzie zlokalizowanym za Między-zdrojami należy jechać prosto ok. 200 m. Tam zatrzymujemy samochód i dalej podążamy już pieszo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.
Der Naturpark Wolin, gegründet im Jahr 1960, nimmt einen Teil der größten Insel Polens, Wolin, in Schutz. Die besonderen Vorzüge des Parks sind: der schönste Abschnitt des polnischen Steilufers, gut erhaltene Buchenwälder und das einzigartige insulare Swine-Delta. Bis 1996 umfasste der Park die Fläche von 4844 Hektaren. Infolge des Anschlusses von einer Seemeile des Küstengewässers der Ostsee, sowie der Inselgruppe des Rückstromdeltas von Swine zusammen mit dem umgebenden Gewässer von Stettiner Haff wurde der Nationalpark Wolin als erster in Polen zum Seepark und seine gegenwärtige Fläche umfasst 10937 ha. Der größte Vorteil dieses Gebiets ist die außergewöhnliche Landschaftsvielfalt. Die Moränehügel erreichen, wie im Falle des höchsten Hügels der Insel - Grzywacz - bis zu 115 m ü. NHN. Das Steilufer geht plötzlich in breite Sandstrände über und dichte, dunkle, sehr alte Buchenwälder werden zu Sumpfwiesen in den Tälern und zu den mit Röhrich bewachsenen Inseln des Swine-DeItas. Im Naturpark Wolin kann jeder etwas für sich selbst finden. Es sind hier interessante Routen, sowohl für Radler als auch Fußgänger, mit zahlreichen Aussichtspunkten, sowie edukative Wanderwege, Bedingungen für Wassertouristik, und für die wenig aktiven Touristen schöne Sandstrände zu finden.
Der Hauptteil des Parks sind hohe Moränen - „Andenken" nach der letzten Vereisung, die auf diesen Gebieten vor ca. 11000 Jahre beendete. Diese Gebiete bestehen aus großen Flächen von vor allem Buchenwäldern, in denen Waldtiere zu treffen sind. Außer den Wildschweinen und Rehen, denen man hier oft begegnet, gibt es auch zahlreiche Hirsche und Dachse. In den alten Baumkronen bauen hier die größten einheimischen Raubtiere, Seeadler, ihre Nester. An den Hängen der Hügel, die direkt ans Meer angrenzen und im Herbst oder Winter von häufigen Stürmen geplagt werden, entstanden und entstehen weiterhin majestätisch Kliffe, an denen stellenweise, infolge der spezifischen Bedingungen, einige Gattungen von raren Orchideen „angesiedelt" sind. Darunter, auf den Dünen, kann man eine außergewöhnlich eindrucksvolle unter strengem Schutz stehende Pflanze beobachten, nämlich Stranddistel, und wenn man Glück hat auch eine sich erholende Kegelrobbe oder Ringelrobbe.
An der anderen Seite der erwähnten Hügel, auch Woliner Gebirgszuggenannt, befindet sich die sogenannte Woliner Seenplatte. Aus neun echt malerischen, vor allem postglazialen Seen befinden sich vier innerhalb Parkgrenzen: Czajcze, Domystowskie,Rabigi und Warnowskie. Die tiefsten Stellen von all diesen Seen befinden sich unter dem Meeresniveau und bilden die sogenannten Pseudolandsenken. Außer den zahlreichen Wasservögeln, die dieses Gebiet oft besuchen, wie Enten, Haubentaucher oder Kormorane, stoßen wir problemlos auf die Spuren von Bibern und Fischottern.
Der Teil des Naturparks, der sich zweifellos von den oben beschriebenen unterscheidet, ist das Gebiet des Swine-Deltas und die angrenzenden Lubińsko-Wapnickie Hügel, die direkt am Stettiner Haff situiert sind. Das Swine-Delta ist das einzigartige Gebilde vom außergewöhnlichen naturwissenschaftl ichen Wert. Die Entstehung dieses Gebildes ist mit der Ablagerung des durch den Strom getragenen kleinen Steinmaterials wie Sand oder Schluff und Lehm verbunden, sowie mit der späteren Ablagerung von organischen Substanzen aus Verwesung der Pflanzen. Die meisten Mineralien stammen aus der Ostsee und wurden infolge des sogenannten Kehrwassers, d.h. wenn das durch Nordwinde getriebene Seewasser flussaufwärts durch die Meerenge ins Stettiner Haff kehrt, gebracht. Dieses Gebiet wird öfters Rückstrom-Delta genannt und ist als solches Unikum in Europa. Infolge der oben-beschriebenen Prozesse entstanden schwer erreichbare kleine und größere Inseln, vorwiegend mit Röhricht bewachsen. Um das Schwemmland von Swine herum verläuft ein Wasserweg, das Betreten der Inseln selbst ist jedoch verboten - auf diesem Gebiet herrschen die Vögel. Aus den 450 in Polen vorhandenen Gattungen, kann man auf diesem kleinen Gebiet viele rare Gattungen beobachten, die in „Das Polnische Rote Buch der Tiere" eingetragen sind. Zu den interessantesten gehören die schon oben erwähnten Seeadler, die gerne am Gewässer von Stettiner Haff jagen, sehr schwer zu begegnen sind außerdem Seggenrohrsänger, Kiebitz, Regenpfeifer, Kampfläufer, Austernfischer, oder zur Familie der Reiher gehörende Rohrdommeln und Zwergdommeln. All dies ist aus dem Aussichtspunkt auf dem über dem Gebiet ragenden ZielonkaHügel zu bestaunen.
Der von den Touristen meist frequentierte Ort in Naturpark Wolin ist das Wisentgehege. Die Woliner Zuchtstätte wurde 1976 gegründet. Das Gehege ist, außer Bildungsfunktionsort und Attraktion für Touristen, ein wichtiges Element im europaweiten Programm der Zucht von diesem größten europäischen Säugetier. Im Rahmen des Programms werden die Tiere kontinuierlich zwischen den Zuchtstätten ausgetauscht, was zum Ziel hat, genetische Diversität und Gattungsreinheit zu erhalten. In der Zuchtstätte auf der Insel können gleichzeitig 12 Tiere verweilen, die man bewundern kann. Zur Zeit wohnen auch auf dem Gebiet des Geheges Wildschweine, Hirsche, Seeadler, und in den vorigen Jahren gab es dort vorübergehend andere Gattungen wie Fischotter oder Reh.
Der weitere von Touristen besuchte Ort ist das im Zentrum von Misdroy situierte Naturmuseum des Naturparks Wolin, in dem man auf der Fläche von 900 m2 Hunderte von Ausstellungsstücken sehen kann, die mit der Natur von Westpommern und der Insel Wolin verbunden sind. Das Museum ist die ideale Wahl für diejenigen, die sich vom Getümmel und Lärm in Misdroy abgrenzen und sich ausruhen wollen, die aber keine Lust auf zeitaufwendige und anstrengende „Expeditionen" tief in die Woliner Wälder auf der Suche nach Ruhe und Kontakt mit der Natur haben.
Wenn wir Lust haben zu wandern und die Schönheit der wilden Natur in aller Pracht und Herrlichkeit zu bewundern, können eine der vier markierten Wanderrouten wählen, die durch alle interessantesten Regionen des Parks führen. Die Gesamtlänge der Routen beträgt 50 km.
Die blaue Route führt aus Misdroy entlang der Seen Große Wicko und Kleine Wicko an Stattiner Haff bis zu Dorf Karnocice, das an der Grenze des Park situiert ist. Unterwegs gehen wir an V3-Übungsplatz aus den Zeiten des Zweiten Weltkrieges in der Ortschaft Zalesie vorbei. Der Türkissee, wo sich bis zur Kriegszeit Kreidegrube befand, zieht heutzutage dank seiner originellen türkisblauen Farbe Touristenmengen an. Der Zielonka Hügel bietet einen Rundblick auf Stettiner Haff und die Inseln der Swine-Delta, sowie auf einen der ältesten der Bäume auf dem Gebiet des Naturparks Wolin, d.h. auf den halbwegs zwischen Zielonka und Karnocice wachsenden Eichenbaum Wolinianin, der in den letzten Jahren infolge der Stürme schwere Schaden erlitt.
Die grüne Route führt durch Wollner Gebirgszugund seine dichte Wälder. Unterwegs befinden sich das oben-beschriebene Wisentgehege, die Reste einer slawischen Wallburg auf der Halbinsel Czajcze und der nahe liegende Felsblock „Fischotter-Felsblock".
Die schwarze Route aus Misdroy durch Kawcza Góra und Parkplatz „Kwasowo" verbindet sich mit der grünen Route in der Nähe von Wisentgehege.
Die rote Route ist für die Liebhaber der Wanderungen auf dem Sand besonders attraktiv. Sie führt den Hauptabschnitt der Steilküste der Insel entlang. Sie verläuft durch die Ortschaft Wisełka und weiter durch den Wald zum automatischen Leuchtturm „Kikut", der das am höchsten situierte Leuchtfeuer der polnischen Küste ist.
Außerhalb der Route befindet sich der Aussichtspunkt auf dem Berg Gosaii, zugänglich mit dem Weg aus Misdroy nach Wisełka. Der Berg ist der höchste Punkt unserer Küste und zugleich das höchste aktive Kliff mit der Höhe 93 m ü. NHN.
Drożkowe Łąki - diese einzigartige Bildungsroute verbergt die geheimnisvolle Welt der Farne sowie eine Fülle von botanischem Wissen. Die Farne-Route führt durch das Feuchthabitat, wo schöne Schwertliliengewächse, die Kuckucks-Lichtnelke, das Wald-Geißblatt oder das Duftende Mariengras -auch Bisongras genannt - zu bewundern sind. Interessant ist dazu der Platz, wo man die Effekte der Arbeit von Bibern beobachten kann, sowie rare Farngattungen: den prächtigen Königsfarn und einen kleinen Farn mit nur einem Ernährungsblatt - die Gewöhnliche Natternzunge. Die Situierung der Route ist äußerst günstig. Um zu ihr zu gelangen soll man, wenn man aus Misdroy in Richtung Swinemünde fährt, an der Kreuzung mit Kreisverkehr hinter Misdroy 200 m geradeaus fahren. Dort hält man das Auto und geht weiter zu Fuß. Am Anfang führt die Route Straßendamm entlang, jedoch nach einigen Metern biegt man in den Wald und das Naturabenteuer beginnt.
Woliński National Park, founded in 1960, covers under protection a part of the biggest Polish Island - Wolin. Special park assets include: the most beautiful fragment of the Polish cliff coast, well preserved beech wood and unique insular Delta of the River
Till 1996, the park occupied an area of 4844ha. As an area of 1 sea mile of the Baltic inshore water, including an archipelago of islands in the Reverse Delta of the River Swina together with surrounding waters of the Szczecin Lagoon, Woliriski National Park has become, as the first in Poland, a maritime park covering at present the area of 10937 ha. The greatest value of this area is its unprecedented landscape diversity. Mo-raine hills reach, as in the case of the highest hil I on the Island - Grzywacz, the height of 115 m above the sea level. Steep cliffs suddenly turn into wide sandy beaches, and dark, thick and old beech woods give way to marshy meadows in valleys and reedy islets in the delta of the River Swina.Woliriski National Park appears to meet every taste. This is a place of most interesting routes, for both hiking and cycling, with numerous beauty spots, educational paths, conditions to practice water tourism, and for less active tourists - beautiful sandy beaches.
The main part of the park is occupied by high moraines being the mementos of the last glacial period, which ended about 11 thousand years ago in this region. They cover mainly a vast area of beech forests where game can be found. Apart from the commonly met wild boars and roe deer, deer and badgers appear in exceptionally large numbers, while white-tailed eagles - native predatory birds - form their nests in tree crowns. On cliff slopes directly adjacent to the sea, beset during autumn and winter with numerous storms, majestic cliffs have been formed and are stili being moulded where, as a result of specific habitat conditions, few species of orchids have settled in. Below, while on dunes, one may come across an exceptionally stunning and strictly protected plant - sea hol ly, and with a bit of luck one may also spot a grey or ringed sea I getting some rest.
On the other side of the described hills, called Pasmo Wolińskie, there is Wolińskie Lake District. Among the nine utmost picturesque, mainly postglacial lakes, four remain within the park area: Lake Czajcze, Lake Domysłowskie, Lake Rabiąż and Lake Warnowskie. The deepest points of the lakes are below the sea level, creating at the same time the so-called cryptodepression. Apart from the frequentlyvisited water birds such as ducks, grebes and cormorants, one will find traces of habitats of beavers and otters. Undoubtedly, a part of the park that distinguishes itself is the area of the delta of the River Świna and adjacent Lubińsko-Wapnickie hills, situated directly by the Szczecin Lagoon. The delta of the River Świna is a unique creation of exceptional natural values. The creation of such form is connected with the accunnulation of current-driven fine rock material such as sand, silt and loam, as well as subsequent deposits of organic substances of plant decay.
Most of the mineral substances come from the Baltic Sea and have been brought as a result of the so-called backwater, i.e. forcing sea water driven by northern winds by the strait directly into the Szczecin Lagoon. This area is sometimes cal led 'reverse' delta and as such it constitutes a unique area an the European scale. In the aftermath of those processes, islands and islets that are hardly accessible have been created, covered mainly with reeds and grassy brushwood. Around the River Swina overflow areas, there runs a water trail, though one may not enter the islands as they are reigned supreme by birds. Among approximately 450 species found at the area of the whole country, here one maycome across numerous rare species entered into the "Polish Red Data Book of Animals". The most interesting ones are the already mentioned white-tailed eagles preying wi II ingly above the Szczecin Lagoon, unusually rare aquatic warbler, lapwings, little ringed plovers, ruffs, oyster catehers, or heron family - European bitterns and little bitterns. All of them can be admired from a beauty spot towering over the area - Zielonka Hill.
The most frequently visited place in the Woliński National Park is Bison Display Enclosure. The Wolin breeding farm was founded in 1976. The enclosure, apart from its tourist and educational role, plays a very significant role in the European breeding programme of this biggest European mammal. The programme provides for a continuous exchange of animals between breeding places for the purpose of preserving the greatest gene pool and species purity. The premises may simultaneously house 12 bison to be admired. At present, the enclosure is also settled by wild boars, deer and white-tailed eagles, while in previous years, it also housed other species such as otters and roe deer.
The next place visited by tourists is the Museum of Nature of Woliński National Park located in the very centre of Międzyzdroje, where at the area of almost 900m2 one may admire hundreds of exhibit items connected with nature of the West Pomerania and Wolin Island. This is a perfect choice for those who craye for escaping for a moment from the hustle and bustle of Międzyzdroje without the need for timely and strenuous trips into the depths of Wolin forests in pur-suit of quiet and contact with nature.
Those who yearn for embarking on a trip and admiring natural beauty of wild nature in its entire glory may choose one of the four available and marked tourist trails, running across al I of the most beautiful parts of the park. Their total length stretches over 50 km.
The blue trail leads from Międzyzdroje along Lake Wicko Małe and Lake Wicko Wielkie to the Szczecin Lagoon, tul Karnocice village situated at the border of the park. On the way one will pass by the remains of experimental V-3 cannon from WWI I in Zalesie, marvellous Lake Turkusowe in Wapnica, where chalk was mined till the war and whose exceptiona I current colour attracts crowds of tourists, Zielonka Hill, with its view over the Szczecin Lagoon and islets of the delta of the River Świna, as wel I as one of the oldest and most majestic trees of Woliński National Park area - `Wolinian Oak Tree' - located in the middle of the road between Zielonka and Karnocice. The tree has been strongly affected by storms during the last years.
The green trail leads through Pasmo Wolińskie, covered with dense forests. The trail runs across the already mentioned Bison Display Enclosure, the remains of the former Slavic town on the Czajcze Peninsula and the nearby located, 7 meters wide, "Otter Stone".
The black trail from Międzyzdroje through Kawcza Mountain and "Kwasowo" parking connects with the green trail in the vicinity of Bison Display Enclosure.
The red trail is attractive for lovers of sand walks. It leads along the main fragment of the cliff coast of the island. It runs through Wisełka and stretches further through the forest to the automatic „Kikut" I ighthouse, which gives the highest navigating light on the Polish coast.
Apart from the trail, there is a beauty spot located on the Gosań Mountain, accessible from the road leading from Międzyzdroje to Wisełka, being the highest point of the coast and at the same time the highest active cliff of 93m above the sea level.
Drożkowe Łąki Nature Reserve - „Ferns" natural path - this exceptional educational path enshrines in mystery the world of ferns and the whole package of botanical knowledge. The „Ferns" path runs through a marshy habitat where one may admire beautifu I irises, ragged robin, woodbine, and Hierochloe odorata called sweet grass. The place is a veritable curiosity as one may witness effects of beaver activity, rare fern species: impressive royal fern and a small fern with only one assimilative leaf - adder's-tongue. The trail location is exceptionally favourable. To access it, when driving from Migdzyzdroje to Swinoujkie, at the roundabout located behind Migdzyzdroje, one has to drive straight for about 200 m. Stop the car and continue the trip on foot. At first the trail runs along the road embankment, but soon it enters the forest, setting you off on a natural adventure.