W roku szkolnym 1975/76 przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego
w Międzyzdrojach zrodził się pomysł na utworzenie w niewielkim pomieszczeniu miejsca pamięci. I z czasem ta idea przekształciła się w plan utworzenia Izby Pamięci.
W parterowej części budynku połączono dwa sąsiednie pomieszczenia i tak powstało małe szkolne muzeum. W 1976 r. zdecydowano, że będzie ono pełnić funkcję szkolnej Izby
Pamięci Narodowej.
Skromna, jeszcze wówczas, ekspozycja izby zostały podzielone tematycznie:
- historia szkoły oraz jej życie
- pamiątki Międzyzdrojów i mieszkańców
- kombatanci wojenni i historia II wojny światowej
- patron szkoły Bolesław Chrobry
- i wiele innych.
W części poświęconej patronowi szkoły królowi Bolesławowi Chrobremu znajdowały się informacje historyczne o jego panowaniu w epoce średniowiecznej Polski, portrety i litografie oraz wydawnictwa o tematyce rycerskiej. Znajdowały się tam też zabytki archeologiczne, m.in. naczynia gliniane i bliżej niezidentyfikowane fragmenty naczyń.
W izbie umieszczono ekspozycję poświęconą polskiej, jak i niemieckiej przeszłości Międzyzdrojów i okolic. Większość zbiorów przekazali uczniowie szkoły i mieszkańcy, którzy zbierali pamiątki po swoich przodkach i to co znaleźli w domowym zaciszu.
Bardzo ciekawy był ogromny zbiór książek, ilustracji, numizmatów oraz przedmiotów z przełomu XIX i XX wieku. W Izbie Pamięci można było zobaczyć medale, powojenne mundury, przekazane przez międzyzdrojskich kombatantów, a także część uposażenia wojskowego z okresu II wojny światowej: manierki, bagnety, plecaki, hełmy, militaria. W izbie znajdowały się również proporczyki i puchary, świadczące o osiągnięciach młodzieży.
Izba z biegiem czasu nabierała popularności nie tylko wśród mieszkańców, ale też poza regionem. Otrzymywała wiele wyróżnień i nagród. W 1980r. zdobyła nawet I miejsce w konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Od dnia jej otwarcia, aż do końca lat 90 międzyzdrojskimi zbiorami opiekował się jej pomysłodawca i założyciel Bronisław Chmielowski. Jej istnienie zakończyło się z początkiem Millenium. W 1999r. izbę zamknięto i wyprowadzono ze szkoły na ponad 20 lat.
W 2020 r. postanowiono powrócić do pomysłu odtworzenia Izby Pamięci Narodowej i udostępnienia jej wszystkim zwiedzającym, w budynku starej szkoły znajdującym się przy ul. Kolejowej 33 w Międzyzdrojach na I piętrze. Przejęte przez Urząd Miejski w Międzyzdrojach zbiory Bronisława Chmielowskiego nie były do końca zinwentaryzowane i nie posiadały szerszych informacji o ich pochodzeniu, opis poszczególnych przedmiotów był bardzo lakoniczny.
Poprzez trud wielomiesięcznej pracy sukcesywnie skompletowano większość dokumentacji historycznej. Dzięki temu udało się przygotować bardzo ciekawe ekspozycje wystawiennicze, coś wyjątkowego do Międzyzdrojskiej Galerii Wspomnień.
W dniu 11 września 2020r. odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci z udziałem rodziny ś.p. Bronisława Chmielowskiego, Burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka i przedstawicieli władz samorządowych, instytucji państwowych, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców Gminy Międzyzdroje.