Jest to efekt projektu Zdrowe serce pogranicza realizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie, którego partnerem jest Kraj Związkowy Meklemburgia Pomorze Przednie. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania – Nabór specjalny Covid-19)” .
Głównym celem projektu jest Poprawa jakości systemu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego zlokalizowanych w pasie nadmorskim, które charakteryzują się wysoką ilością turystów, głównie z pozostałej części Polski i Niemiec poprzez stworzenie w ramach projektu sieci punktów szybkiej pomocy wyposażonych w sprzęt specjalistyczny (defibrylatory AED), do wykorzystania w przypadku wystąpienia niewydolności sercowo-naczyniowych jakie występują po przebyciu Covid-19.
W ramach projektu zakupiono m.in. 20 sztuk zautomatyzowanych defibrylatorów AED wraz szafkami zabezpieczającymi urządzenie, które zostaną zamontowane w miejscach publicznych wskazanych przez urzędy gmin. Defibrylatory trafią do 12 gmin znajdujących się w pasie nadmorskim: Gmina Wolin (1), Gmina Międzyzdroje (1), Gmina Dziwnów (3), Gmina Rewal (2), Gmina Trzebiatów (1), Miasto Kołobrzeg (2), Gmina Kołobrzeg (1), Gmina Ustronie Morskie (1), Gmina Mielno (3), Miasto Darłowo (1) i Gmina Darłowo (1), Miasto Świnoujście (3).
W projekcie przygotowano również animację prezentującej sposób udzielenia pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.
W dniu 13 lipca odbyła się również konferencja kończąca projekt Zdrowe serce pogranicza, na której uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z efektami projektu oraz wziąć udział w pokazowym szkoleniu z obsługi defibrylatora AED.
Otrzymany defibrylator zostanie zamontowany w nowym Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach, Plac Ratuszowy 1.
Więcej na temat projektu znajduje się tutaj