Z szacunku dla przeszłości i z myślą o przyszłości w dniu 10 września 2022 r. na uroczyście zaaranżowanym boisku, na terenie dawnej szkoły przy ul. Kolejowej 33, spotkały się międzyzdrojskie pokolenia zuchów, harcerek i harcerzy, instruktorów harcerskich, opiekunów harcerskich, komendantów szczepowych i hufcowych oraz zaproszeni goście, aby wspólnie świętować wszystko to, co zostało zapisane na kartach 75-letniej historii harcerstwa w Międzyzdrojach.
Obchody Jubileuszu harcerskiego zostały objęte honorowym patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i Burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka.
Gospodarzami całodniowej uroczystości byli: zuchy i harcerze X Szczepu „Gniazdo” ZHP, a wśród gości znaleźli się: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, Wicestarosta Powiatu Kamieńskiego Joanna Piwińska, komendantka Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP dh. hm. Dagmara Korbel-Gołąb, komendantka Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP dh. phm. Bożena Janta – Lipińska oraz delegacje Archiwum Państwowego, Wolińskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Międzyzdroje, Straży Granicznej, 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz różne instytucje współpracujące z międzyzdrojskim harcerstwem, dyrektorzy instytucji kultury oraz placówek oświatowych, pierwsze roczniki zuchów, harcerek i harcerzy seniorów zakładających w 1947 roku harcerstwo w Międzyzdrojach, gromady zuchowe i drużyny harcerskie z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP oraz zaprzyjaźnieni harcerki i harcerze z III Szczepu „Słowianie” ZHR.
Uroczysty apel harcerski na jubileuszu poprowadzony przez druha pwd. Mateusza Szymczaka był kulminacyjnym elementem obchodów 75-lecia, które poprzedziło odsłonięciem tablicy upamiętniającej rozpoczęcie działalności harcerskiej w Międzyzdrojach. Tablica według pomysłu druhny Eweliny Wancisiewicz - drużynowej 44 Gromady Zuchowej w Międzyzdrojach została wykonana przez Pracownię Rzeźbiarstwa Boguccy i Koronowski z Mosiny k. Poznania. Uroczyste odsłonięcie jej dokonali: Wojewoda Zachodniopomorski wraz Burmistrzem Międzyzdrojów, Regina Chmielowska - żona po zmarłym hm. Bronisławie Chmielowskim – pierwszym od 1947 r. drużynowym 1 Męskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Międzyzdrojach, a także córka Małgorzata Marchelak i wnuczka Karolina Kosmalska po ph. Lucynie Marchelak – dawnej komendantce X Szczepu ZHP im. Krzysztofa Arciszewskiego w Międzyzdrojach.
Ponad to na apelu harcerskim nie zabrakło wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu harcerskiego, meldowania hufcowych drużyn, przemówień gości jubileuszu, a także wręczenia pamiątkowych medali.
Po apelu uczestnicy mogli zwiedzić harcerską wystawę specjalnie przygotowaną pod jubileusz. Wystawa składa się z mundurów zuchowych i harcerskich z wszystkich dekad drużyn działających w Międzyzdrojach, zdjęć, kronik oraz pamiątek harcerskich przekazanych przez mieszkańców Międzyzdrojów. Wystawę wzbogacono tablicami informacyjnymi o początkach skautingu w Polsce z Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Historyczna wystawa harcerska jest dostępna do zwiedzania dla każdego w godzinach otwarcia Centrum Integracji Społecznej na 1 piętrze przy ul. Kolejowej 33 w Międzyzdrojach. Wstęp wolny.
Rozpoczęła się także Rodzinna Gra Miejska po Międzyzdrojach, której szefowała dh. Justyna Rzeźnik. Uczestnicy gry pokonując trasę po mieście realizowali zadania rozstawione na punktach. Zwycięzcami w kategorii rodzinnej została Rodzina Stolarczuków z Międzyzdrojów, a w kategorii harcerskiej wygrała 3 Drużyna Harcerska „Gryfy Wolińskie” z Wolina.
Każdy mógł skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez zuchów i harcerzy X Szczepu „Gniazdo” ZHP, a także odwiedzić stoiska partnerów z którymi współpracuje międzyzdrojskie harcerstwo.
O godzinie 16:00 rozpoczęło się harcerskie ognisko w miejscu, gdzie odbywał się wcześniej apel. O jego rozpalenie poproszono komendantkę Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP dh. hm. Dagmara Korbel-Gołąb. Gawędę harcerską przy ognisku prowadził druh phm. Tomasz Rychłowski z piosenkami harcerskimi w wersji instrumentalnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Trzynastka Szczecińska” ze Szczecina. Zagrano takie utwory jak: „Drużynowy jest wśród nas”, „Płonie ognisko w lesie”, „Harcerskie ideały”, „Świetlany krzyż”. Podczas ogniska zuchy składały Obietnice Zuchowe. Z Międzyzdrojów Znak Zucha otrzymała Zuzanna Krupińska i Eryk Janik. Potem harcerskie przyrzeczenie składały dh. Iga Kowal oraz dh. Karolina Janik, a po prawie 20 latach nieobecności w ZHP swoje przyrzeczenie harcerskie odnowił dh. Zbigniew Janik. Były też nadania sznurów funkcyjnych i nadanie naramiennika wędrowniczego, który otrzymał dh. Igor Wancisiewicz. Na koniec dh. komendantka Hufca Ziemi Wolińskiej wręczyła odznaki zasłużonym harcerzom. Druh Kewin Traut otrzymał wyróżnienie odznaką za działania na wschodniej granicy pomagając uchodźcom z Ukrainy, a phm. Tomasz Rychłowski otrzymał odznakę Zasłużonego Instruktora Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w stopniu srebrnym. Całość ogniska przebiegała w akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Szczecina. Na sam koniec jubileuszu udaliśmy się do Kina Eva na premierę filmu pt. "Orlęta. Grodno '39".
Jubileusz 75-lecia działalności harcerskiej w Międzyzdrojach dofinansowano z budżetu Gminy Międzyzdroje, Narodowego Instytutu Wolności z programu ROHIS oraz z darowizn i datków mieszkańców Międzyzdrojów, a Wojewoda Zachodniopomorski ufundował zuchom i harcerzom składany maszt flagowy.
Dziękujemy wszystkim osobom, rodzicom międzyzdrojskich zuchów i harcerzy, firmom, instytucjom samorządowym oraz państwowym, które przyczyniły się i pomogły w realizacji 75-lecia działalności harcerskiej w Międzyzdrojach. Także serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tak ważnym dla nas dniu.
Czuwaj!
Komenda
X Szczepu „Gniazdo” ZHP