ALEJA GWIAZD W MIĘDZYZDROJACH
Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce… Tu można poczuć się gwiazdą, tylko tutaj każdy z nas jest częścią wielkiej sceny, a Artyści są na wyciągnięcie ręki.
To jedyna taka sceneria, której nie powstydziliby się najwybitniejsi mistrzowie sceny. Tłem dla niej jest Bałtyk, za każdym razem inny, raz spokojny i kojący, a innym razem wzburzony jakby wypowiadał wszystkie nagromadzone w nas emocje.
Sceneria warta niejednego Oskara.
Każde nowe wydarzenie, każda inicjatywa, mają swojego twórcę, kogoś kto ma wystarczająco dużo odwagi, wyobraźni aby tworzyć od podstaw, ale z rozmachem i pasją. Tak było i tym razem. Pomysłodawcą i twórcą Festiwalu Gwiazd jest Waldemar Dąbrowski, mecenas kultury, były Minister Kultury, obecnie dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, posiadający ogromny autorytet w środowisku artystycznym całego kraju.
W latach 80. nastąpiła dezintegracja środowiska artystycznego, a zawód aktora stracił na znaczeniu. Chęć przywrócenia odpowiedniej rangi, sensu temu wyjątkowemu powołaniu jakim jest zawód aktora, odbudowa relacji artystów i widzów przyświecała pomysłodawcy Festiwalu przy jego tworzeniu.
II Edycja Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd 1997r. |
Jeszcze jedno wydarzenie miało wpływ na organizację Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd.
W marcu 1996 roku zmarł wybitny reżyser Krzysztof Kieślowski. Przyszły Go żegnać tłumy. W tym szczególnym momencie stanęło razem środowisko kultury – wielu mądrych, utalentowanych ludzi. Wtedy zrodziła się idea organizacji wydarzenia, podczas którego artyści polskiej sceny, przedstawiciele biznesu i polityki, będą mogli się spotkać i cieszyć swoim towarzystwem. A co ważne spotkać się także z wierną publicznością.
I tak z początkiem lipca 1996 roku odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Wśród mecenasów Festiwalu znaleźli się dr Jan Kulczyk i dr Franz Jurkowitsch, ówczesny właściciel hotelu ,,Amber Baltic”, który gościł w swych progach artystów biorących udział w Festiwalu. W listopadzie tego samego roku Rada Miejska w Międzyzdrojach przychyliła się do pomysłu Waldemara Dąbrowskiego i nadała części ulicy Bohaterów Warszawy nazwę Promenada Gwiazd. Kolejne edycje festiwalu miały ogromny wpływ na rozwój miasta. W 1999 roku po kompleksowym remoncie i w zupełnie nowej aranżacji otwarto Międzynarodowy Dom Kultury. W tym roku przypadała 150. rocznica śmierci Fryderyka Chopina twórcy, który dał najpiękniejszy wyraz artystyczny polskości i stał się piewcą wszelkich ideałów ludzkości. W parku okalającym Dom Kultury odsłonięto popiersie tego wybitnego kompozytora.
Ceremonia odsłonięcia dłoni 2012r. |
Międzyzdroje stało się letnią stolicą kultury, goście przyjeżdżający na to wydarzenie mogli zapoznać się z wielkimi premierami polskiej sztuki, a program Festiwalu cechowała różnorodność i bogactwo. Festiwal trwał kilka dni, zawsze na początku lipca w atmosferze beztroski i wakacyjnego wypoczynku. Był jednak także miejscem spotkań i rozmów o sztuce.
Aleja Gwiazd podczas festiwalu w 2015r. |
Aby pozostał po nim trwały ślad, Waldemar Dąbrowski wprowadził w życie kolejną ideę – Aleję Gwiazd. Przestrzeń artystyczną, do realizacji której zaprosił wybitnego rzeźbiarza Adama Myjaka, twórcę wielu wystaw, projektów pomnikowych, plenerowych, scenograficznych, obecnie rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przy projektowaniu Alei przyświecała artyście myśl, aby był to autentyczny uścisk dłoni – Artysty i Widza. Unikalny charakter Alei Gwiazd to uwiecznione w brązie odciski dłoni artystów i oryginalnych autografów. Wśród artystów, którzy jako pierwsi odsłonili odciski swoich dłoni w 1996 roku byli Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, wspaniała para wielkiego polskiego kina. Obecnie Aleja to zbiór odcisków dłoni prawie 200. osób i oryginalne symboliczne rzeźby, upamiętniające wybitne osobowości ze świata kultury i ich dorobek artystyczny.
Organizatorem Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd od 1996 do 2005 roku była Fundacja „Dla 8,5” z Warszawy. W 2006 roku organizatorzy przenieśli Festiwal Gwiazd do Gdańska. Przez 4 lata w międzyzdrojskiej Alei Gwiazd nie pojawiły się nowe odciski dłoni, lecz festiwal był organizowany pod innymi nazwami.
Podczas Jubileuszowego XV Wakacyjnego Festiwalu Artystów 16 lipca 2010 roku, po czteroletniej przerwie, odbyła się uroczysta gala odciśnięcia dłoni w międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Organizacji i finansowania wydarzenia podjęła się Gmina Międzyzdroje. Od 2011 roku dyrektorem artystycznym Festiwalu Gwiazd jest aktor i reżyser Olaf Lubaszenko.
Odcisk dłoni |
Przez lata pojawiały się nowe odciski dłoni i Aleja wymagała modernizacji. W listopadzie 2005 roku pod nadzorem profesora Adama Myjaka zostały przełożone odciski dłoni na nową Aleję Gwiazd na skwerze rekreacyjnym przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach. Kolejna modernizacja Alei Gwiazd została przeprowadzona w 2018 roku. Przygotowana na następne edycje Festiwalu Gwiazd i Gale Odciśnięcia Dłoni, które przed nami, może zmieścić kolejne pamiątkowe odciski. To historia polskiego teatru, sceny muzycznej, kina i sztuk pięknych, jedna z głównych atrakcji miasta. W planach projektowych jest budowa nowego oryginalnego wejścia do Alei Gwiazd w postaci trzech kolumn, na których przedstawiona zostanie historia Festiwalu i Alei.
W dowód uznania i zasług dla rozwoju miasta Waldemar Dąbrowski (2004 r.) i prof. Adam Myjak (2013 r.) zostali odznaczeni tytułem ,,Honorowy Obywatel Międzyzdrojów”.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia, w 2016 roku zorganizowany został po raz pierwszy plebiscyt ,,Idol Publiczności”. Do udziału w plebiscycie zapraszani są co roku młodzi artyści w uznaniu dorobku artystycznego i popularności wśród publiczności. Poddają się oni ocenie sympatyków Festiwalu Gwiazd. Ten Artysta, który uzyska największą liczbę głosów oddanych przez internautów zostaje uhonorowany, podczas uroczystej Gali Odciśnięcia Dłoni w Alei Gwiazd, odsłaniając swoją gwiazdę Idola Publiczności.
Profesor Adam Myjak powiedział:
Idol Publiczności Natalia Sikora |
,,Aleja Gwiazd jest dla mnie swoistym fenomenem. Odciski, które pozostawili znani aktorzy, nawiązują kontakt z dłońmi tysięcy innych ludzi. Tworzy się pewien rytuał. Każdy pragnie dotknąć śladu utrwalonego w brązie. Na sekundę spotykają się dwie dłonie. Myślę, że jest to ważne dla obu stron”.
W piosence Zdzisławy Sośnickiej, wybitnej polskiej piosenkarki: ,,Aleją gwiazd, aleją gwiazd biegniemy, pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd żyjemy..” A my zapraszamy Państwa do spaceru w przepięknej scenerii polskiego wybrzeża po międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Spaceru nieśpiesznego, z nutką wspomnień. Na spotkanie z plejadą polskich artystów, tych których możemy oglądać, słuchać i podziwiać, ale także tych, których nie ma już wśród nas, a zostawili pamięć o sobie, ślad w Alei Gwiazd i naszych sercach.
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Urząd Miejski w Międzyzdrojach