Archiwalna Strona Lider służb społecznych - Elżbieta Jakubiak - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty


Przedstawiamy Państwu rozmowę z Elżbietą Jakubiak, kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

- W listopadzie 2016 roku odebrała Pani w Szczecinie z rąk marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza wyróżnienie w konkursie ,,Lider Służb Społecznych” w kategorii lider zarządzania. Za co przyznana została ta nagroda?

- Na samym początku chcę podkreślić, że nagroda jaką odebrałam jest nagrodą zespołową. Wyróżnienie otrzymaliśmy za utworzenie i funkcjonowanie w Gminie Międzyzdroje kompleksowego systemu wsparcia dla osób i rodzin, który umożliwia przeciwdziałanie i rozwiązywanie trudnych problemów społecznych. Na początku swojej działalności OPS w Międzyzdrojach prowadził wyłącznie zadania z zakresu pomocy społecznej i usług opiekuńczych. W kolejnych latach oferta została rozszerzona o świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, dodatki mieszkaniowe i pozostałe zadania. Osoby i rodziny wymagające specjalistycznego wsparcia chcąc uzyskać pomoc musiały
dojeżdżać do odległych miejscowości. Dobrze pamiętam pierwsze spotkanie z burmistrzem Międzyzdrojów Leszkiem Doroszem w 2006 roku, podczas którego spytał mnie dlaczego OPS nie realizuje zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Wkrótce, bo już w 2007 r. rozpoczęliśmy realizację tego zadania. Połączenie realizacji tych zadań stworzyło podstawy do finansowania utworzonego systemu wsparcia.

- Proszę powiedzieć co spowodowało konieczność rozszerzenia działalności OPS?

- W celu opracowania Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2007 - 2013 przeprowadzono badania, które wskazały na konieczność podjęcia działań w zakresie rozwiązywania i zapobiegania takim problemom jak: bezrobocie, alkoholizm, narkomania, przemoc w rodzinie, niezaradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych. Badania te ujawniły, że zarówno na terenie naszej gminy, jak i powiatu kamieńskiego brakuje spójnego wsparcia dla osób i rodzin uwikłanych w powyższe problemy oraz występuje brak lub niedobór specjalistów niezbędnych do jego utworzenia. Te wyniki spowodowały, że konieczne było uwzględnienie ich i podjęcie stosownych działań.

- I jakie one były?

- Zorganizowaliśmy cykl szkoleń dla naszych pracowników, ale także dla służby zdrowia, policji, oświaty, Straży Miejskiej i innych instytucji oraz stowarzyszeń zajmujących się profilaktyką uzależnień i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Szkolenia wpłynęły na podniesienie wiedzy i umiejętności, były też doskonałą okazją do poznania się, integracji i nawiązania współpracy. W efekcie nie tylko placówki oświatowe, ale np. biblioteka przy naszym wsparciu opracowały i realizują programy profilaktyczne. Przy wzajemnej współpracy zapewniamy dzieciom i młodzieży szeroki zakres bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Nową formą działania jest Festiwal Profilaktyczny dla młodzieży gimnazjalnej, Piknik Rodzinny w przedszkolu czy organizacja ferii zimowych z programem profilaktycznym. W 2007 roku utworzyliśmy Poradnię Terapii Uzależnień w formie filii Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia znajdującego się w Stanominie. Od 2015 r. prowadzenie PTU zlecamy działającej od czterech lat w Międzyzdrojach Pracowni Motywacja i Działanie, która posiada uprawnienia podmiotu leczniczego. Poradnia Terapii Uzależnień zapewnia leczenie uzależnień od alkoholu, narkotyków i terapię współuzależnienia oraz konsultację psychiatryczną nie tylko podopiecznym OPS, ale i mieszkańcom naszej Gminy. W znaczący sposób rozszerzyliśmy działalność edukacyjno-informacyjną poczynając od dystrybucji własnych materiałów po rekomendowane przez Niebieską Linię, PARPA czy Krajowe Biuro ds. Narkomanii.
Dobrze ocenianą przez naszych mieszkańców formą przekazywania informacji są artykuły w formie wywiadów, ukazujących się na łamach Informatora Międzyzdrojskiego, które powstają dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani, pani Joanno. Pragnę serdecznie podziękować za poświęcony czas, trud i wsparcie w realizację tego zadania.

- Dużo mówi się w ostatnich latach o przemocy w rodzinie. Czy podjęto jakieś działania w tym zakresie?

- Oczywiście. Prowadzimy program psychoedukacyjny w zakresie przemocy w rodzinie dla osób doznających przemocy oraz stosujących przemoc. Zwiększyliśmy zatrudnienie o pracownika socjalnego, któremu powierzono prowadzenie pracy socjalnej z rodzinami, w których występuje przemoc. Wspieramy także rodziny pragnące podwyższyć swoje kompetencje wychowawcze, dla których przeciętnie dwa razy w roku przeprowadzamy program ,,Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Od 2015 roku zapewniamy pomoc psychologiczną w formie porad, konsultacji, psychoterapii, a od 2016 roku również terapii rodzinnej. Zapewniam, że wśród małych gmin województwa zachodniopomorskiego nie ma takiej drugiej gminy, w której funkcjonuje poradnia terapii uzależnień czy w strukturach pomocy społecznej jest specjalista pracy socjalnej ds. przemocy w rodzinie. Pomoc, aby była skuteczna musi być bezpłatna i dostępna w miejscu zamieszkania osób wymagających wsparcia. Utworzony przez nas system wsparcia jest dostępny i skuteczny. Potwierdzają to dane statystyczne oraz wyniki kontroli NIK przeprowadzonej w 2016 r.

- Co jeszcze zmieniło się w międzyzdrojskim systemie pomocy społecznej?

- Wieloaspektowe działania, jakie zostały podjęte od 2007 r. zapobiegają wykluczeniu społecznemu osób oraz rodzin i tworzą spójny, kompleksowy system wsparcia nie tylko dla podopiecznych OPS, ale i mieszkańców naszej Gminy. Dane statystyczne dowodzą, że po ośmiu latach funkcjonowania przedstawionego pokrótce systemu wsparcia (w okresie od 2007 r. do 2015r.) zmniejszeniu uległa liczba osób korzystających z pomocy społecznej o 28%, w tym z powodu przeżywania trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych o 43%, uzależnień o 21%, bezrobocia o 7%. Niezmiernie cieszy nas fakt, że od maja 2011 roku w stacjonarnej pieczy zastępczej nie zostało umieszczone na stałe żadne dziecko z naszej Gminy.

- Pani Kierownik serdecznie gratulujemy wyróżnienia ,,Lidera służb społecznych”.

- Korzystając z okazji tej rozmowy, chcę podkreślić, że te wszystkie zmiany nie byłyby możliwe bez konkretnych osób. Pragnę podziękować radnym Rady Miejskiej za to, że głosując za przyjęciem uchwał wprowadzających do realizacji programy akceptują nasze działania. Cenne jest to, że nasze władze często wychodzą z inicjatywą nowych działań lub włączają się w ich realizację. Żaden system wsparcia nie spełniłby swojej roli bez osób posiadających odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje umożliwiające świadczenie specjalistycznej pomocy. I tu podziękowania kieruję do wszystkich pracowników OPS za profesjonalizm i zaangażowanie w realizację powierzonych zadań, a także do tych, którzy przyczynili się do tworzenia tego systemu wsparcia. Dzięki odpowiedzialności i pasji osób zaangażowanych w realizację wielu zadań, system ten funkcjonuje i przynosi wymierne efekty.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę życząc wielu kolejnych sukcesów dla całego zespołu OPS.


Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
foto: Biuro Prasowe UMWZ

 

Archiwalna Strona