Archiwalna Strona Kącik trenera: Rafał Błocian - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

Rozpoczynamy od przedstawienia sylwetki trenera sekcji lekkoatletycznej UKS Chrobry – RAFAŁA BŁOCIANA

- Kiedy rozpoczął Pan swoją przygodę z bieganiem?

- Swoją przygodę z lekkoatletyką rozpocząłem w Szkole Podstawowej w Kaczkowie (woj. Wielkopolskie) uczęszczając na zajęcia pozalekcyjne z biegania. W pierwszych zawodach szkolnych uczestniczyłem w 1997 r. podczas Mistrzostw Gminy Rydzyna w biegach przełajowych na dystansie 1000 m.

Już wtedy udało mi się zwyciężyć. Trzy lata później, w momencie pójścia do pierwszej klasy gimnazjum, rodzice zapisali mnie do klubu lekkoatletycznego LKLA Krokus Leszno, z którym byłem związany do końca kariery zawodniczej. Moim trenerem prowadzącym był Krzysztof Ptak, ówczesny Trener Kadry Narodowej skoku w dal oraz trójskoku.

Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać, ponieważ po roku systematycznych treningów zakwalifikowałem się na Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbyły się w Poznaniu. Były to moje pierwsze duże zawody, w których rywalizowałem na dystansie 300m zajmując szóste miejsce z wynikiem 36,88s.

Rok później będąc nadal w wieku młodzika, na Mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej zająłem piąte miejsce w biegu na 300m z wynikiem 36,78. Właśnie wtedy mój talent wypatrzyli trenerzy kadry narodowej w biegach na 400m i powołali mnie do kadry narodowej juniorów młodszych.

- Jakie sukcesy sportowe odniósł Pan jako zawodnik kadry narodowej?

- Swój pierwszy medal na mistrzostwach Polski zdobyłem podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Warszawie w 2003 r. Pobiegłem wtedy na dystansie 200 m zdobywając brązowy medal. Rok 2003 był przełomowy i obfity w znakomite rezultaty przede wszystkim na dystansach od 100 do 400 m.

Byłem posiadaczem najlepszych wyników w Polsce na dystansach 200 m - 21,49 s oraz 400 m - 47,86 s. W tym samym roku uzyskałem minimum w biegu na 400 m kwalifikujące mnie do Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Sherbrooke w Kanadzie. W biegu indywidualnym na 400 m zakwalifikowałem się do finału ostatecznie zajmując 7. miejsce na świecie.

W Mistrzostwach Świata, oprócz biegu indywidualnego, wystartowałem w sztafecie szwedzkiej 100+200+300+400m, w której razem z kolegami wywalczyliśmy srebrny medal, przegrywając tylko z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Na tych samych Mistrzostwach swoje pierwsze kroki w karierze stawiał aktualny rekordzista świata w biegu na 100 i 200m Usain Bolt. Pod koniec lipca 2003 r. wystartowałem również w Mistrzostwach Europy Juniorów w Tampere w Finlandii.

Podczas tych zawodów wystartowałem w sztafecie 4x400m, z którą zdobyłem również srebrny medal ulegając reprezentacji Niemiec. - Lata 2004 - 2008 to nieustająca walka z kontuzją przeplatana startami w Polsce oraz w Czechach w barwach Hvezdy Pardubice. Od 2005 roku rozpocząłem studia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2007 r. pierwszy raz uzyskałem wynik klasy mistrzowskiej w biegu na 100m – 10,64s podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Słupsku. Ostatnie dwa lata treningów 2009-2010 startowałem już w kategorii seniora koncentrując się na startach na dystansie 200m rywalizując z najlepszymi sprinterami w Polsce.

Do największych osiągnięć w kategorii seniora mogę zaliczyć piąte miejsce w biegu na 200m na Mistrzostwach Polski Seniorów w Bydgoszczy, ustanowienie rekordu życiowego na 200m z czasem 21,19s podczas mitingu w Krakowie. Podczas mojej ponad dziesięcioletniej kariery zawodniczej zdobyłem kilkanaście medali Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Polski.

Miałem możliwość trenowania na obozach kadrowych pod okiem najlepszych trenerów między innymi Tadeusza Osika (trener kadry sprinterów) oraz Józefa Lisowskiego (twórca teamu Polskich 400-metrowców). W 2010 zakończyłem studia uzyskując tytuł magistra Gospodarki Przestrzennej. Rok 2010 był również ostatnim w moich oficjalnych startach na bieżni.

- W roku 2010 zakończył Pan karierę jako zawodnik i co dalej?

- W tym samym roku przeprowadziłem się razem z żoną do Międzyzdrojów, gdzie zostałem zatrudniony w Szkole Podstawowej Nr 1 na stanowisku administratora hali sportowej. W 2011 w Szczecinie ukończyłem kurs instruktora lekkoatletyki i tym samym uzyskałem uprawnienia do trenowania dzieci i młodzieży w zakresie lekkoatletyki.

Od września 2011 r. swoją działalność rozpoczęła sekcja lekkoatletyczna przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Chrobry” Międzyzdroje, w której szkolę i trenuję przyszłych mistrzów biegania. Początki naszej sekcji nie były łatwe z uwagi na małe zainteresowanie bieganiem wśród społeczności lokalnej. Aktualnie w naszej sekcji trenuje 25 zawodników w wieku od 7 do 14 lat.

Podczas treningów staram się przekazać wszystkim uczestnikom wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas kilkunastu lat treningów. Z roku na rok startujemy w coraz większej ilości zawodów sportowych rywalizując z rówieśnikami z całego województwa. Za rok część zawodników wejdzie w wiek kategorii młodzika i będzie mogła rywalizować w Mistrzostwach Makroregionu lub nawet w Mistrzostwach Polski.

Jak na razie zdobywamy doświadczenie biorąc udział miedzy innymi w Polickich Czwartkach Lekkoatletycznych, różnego rodzaju mitingach oraz biegach przełajowych. Oprócz tego, że trenuję dzieci i młodzież sam często biegam i przecieram międzyzdrojskie szlaki biegowe przygotowując się do różnego rodzaju amatorskich biegów ulicznych i przełajowych.

- Dziękuję za rozmowę.

Anetta Czyżak
Kierownik Referatu Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Archiwalna Strona