Archiwalna Strona 25 lat OPS w strukturach samorządu - Elżbieta Jakubiak i Jacek Kołaczyński - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

Przedstawiamy Państwu rozmowę z kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Elżbietą Jakubiak oraz z kierownikiem Sekcji Pomocy Społecznej OPS Jackiem Kołaczyńskim.

- W tym roku minęło 25 lat funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej w strukturach samorządu. Rada Narodowa Miasta i Gminy Międzyzdroje uchwałą Nr 68/XIV/90 z dnia 18.04.1990 r. powołała do życia międzyzdrojski OPS. Proszę powiedzieć nam, jakie są zadania Ośrodka Pomocy Społecznej?

- Początkowo realizowaliśmy wyłącznie zadania z zakresu pomocy społecznej. Od 2004 r. powierzono nam również świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, zaliczki alimentacyjne, pomoc osobom uprawnionym do alimentów, profilaktykę i rozwiązywanie problemów uzależnień, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych wsparcia dziennego, usługi opiekuńcze dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej.

- Czym zajmuje się pomoc społeczna?

- Pomoc społeczna odnosi się do podstawowych potrzeb człowieka i ma na celu wspieranie osób i rodzin w przezwyciężeniu trudnej sytuacji życiowej. Oczywiście są to rożne formy wsparcia, również pomoc materialna, gdy np. dofinansowujemy zakup opału na zimę czy leków dla osoby, która ma niskie dochody.

Natomiast pomoc osobom, które są zdolne do pracy powinna skupić się na wsparciu w wyjściu z bezrobocia. Wymaga indywidualnego podejścia, gdyż każda osoba ma inne potrzeby, potencjał, oczekiwania i możliwości. To wspieranie, asystowanie, a nienarzucanie gotowych rozwiązań, czy udzielanie wyłącznie pomocy finansowej. Dlatego też pozyskujemy dodatkowe fundusze w ramach projektów unijnych, dające możliwość organizowania niesystemowych form wsparcia i coraz częściej „dajemy wędkę, a nie rybę”.

- Jaka jest specyfika pracy pracownika socjalnego w Ośrodku Pomocy Społecznej?

- Przyjęty system pracy, związany z zaleceniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zakłada obecność drugiej osoby, gdy pracownik socjalny wchodzi w nowe środowisko. A przy odwiedzaniu środowisk, w których występuje potencjalne zagrożenie dla pracownika, powinien on poprosić o asystę Straż Miejską lub Policję.

Jest to praca obarczona ogromnym stresem, zagrożona wypaleniem zawodowym jeśli pracownik nie otrzyma właściwego wsparcia. Wprowadzono obowiązek zapewnienia pracownikom socjalnym superwizji, co gwarantuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Wspiera nas również w formie bezpłatnego, profesjonalnego doradztwa i szkoleń. Ta praca wymaga stałego uzupełniania wiedzy i kwalifikacji. Daje ogromne poczucie satysfakcji, gdy widzimy efekty naszej pracy. 

- Kto finansuje pomoc społeczną?

- Przed laty były to w większości środki z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czyli z budżetu państwa. Jednak to się zmieniło. Coraz więcej zadań zlecanych jest, jako zadania własne, gminom. Obecnie więc środki finansowe pochodzą głównie z dwóch źródeł: budżetu gminy i dotacji Urzędu Wojewódzkiego. Pozyskujemy także środki unijne na realizowane projekty, w których wkład własny pochodzi także z budżetu gminy. 

- Kto najczęściej korzysta z pomocy Ośrodka? 25 lat OPS w strukturach samorządu Przedstawiamy Państwu rozmowę z kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Elżbietą Jakubiak oraz z kierownikiem Sekcji Pomocy Społecznej OPS Jackiem Kołaczyńskim.

- Największą grupę korzystających z pomocy stanowią osoby bezrobotne, choć zmienia się to w skali roku - w okresie letnim większość podejmuje pracę. W celu zmniejszenia tego problemu w latach 2008-2014 realizowaliśmy projekt unijny wspierający osoby długotrwale bezrobotne.

Sześćdziesiąt procent uczestników projektu podjęło pracę i nie wróciło do korzystania z systemu pomocy społecznej. Wzrasta liczba osób, które korzystają z pomocy w związku z długotrwałą chorobą lub niepełnosprawnością. Dla przykładu, z pomocy w formie usług opiekuńczych w 2014 r. korzystało 57 osób, a w 2002 tylko 24 osoby.

Zmniejszyła się natomiast liczba rodzin korzystających z pomocy w związku z uzależnieniami z 99 w 2006 r. do 16 w roku 2014. Niewątpliwy wpływ na zmniejszenie skali tego problemu ma utworzony przy OPS system wsparcia, umożliwiający mieszkańcom naszej gminy korzystanie z terapii w miejscu zamieszkania.

- Burmistrz Międzyzdrojów otrzymał list gratulacyjny od Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza, w związku z wyróżnieniem, jakie otrzymał projekt realizowany przez OPS w programie ,,Świetlica-Dzieci-Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w latach 2011-2015. Proszę opowiedzieć o tym projekcie.

- Działaniami projektowymi zostały objęte dzieci i rodziny wspierane przez Świetlicę Środowiskową ,,Iskierka” w Międzyzdrojach, która realizuje zadania placówki opiekuńczo – wychowawczej wsparcia dziennego. Celem wymienionego projektu była nauka wspólnego spędzania czasu, poprawa relacji w rodzinie, budowanie i wzmacnianie autorytetu rodziców.

W programie uczestniczyło 11 rodzin - łącznie 38 osób. Tutaj należy podkreślić zaangażowanie kierownika świetlicy Ewy Lewandowskiej, autorki działań projektowych uznanych za profesjonalne i nowatorskie w zakresie wspierania dziecka i rodziny. Nie byłoby to też możliwe bez księgowej projektu Joanny Dębowskiej, gdyż ocenie podlega również budżet projektu. Jest nam tym bardziej miło, że te starania zostały docenione przez Ministerstwo.

- W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się w mediach o uzależnieniach od narkotyków i dopalaczy. Jak wygląda pomoc dla takich osób w naszej gminie?

- Profilaktyką uzależnień OPS zajmuje się od 2007 r. Zatrudniony inspektor ds. profilaktyki posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne przekładające się na tworzenie kompleksowego, profesjonalnego systemu wsparcia w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy domowej.

Osoby zainteresowane zapraszamy na stronę www.ops.miedzyzdroje. pl. Wiele zadań z tego zakresu zlecamy Pracowni Motywacja i Działanie w tym terapię uzależnień, profilaktyczne programy dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Zapewniamy również wsparcie w formie poradnictwa psychologicznego, prawnego i asystenta rodziny.

Ważnym elementem terapii jest możliwość korzystania ze wsparcia Klubu Abstynenta „Rozwaga”, który finansowany jest z budżetu gminy. Mieści się on przy ul. Cichej. Klub daje możliwość spotkania się z osobami, które mają dokładnie takie same problemy.

- Proszę powiedzieć co w Państwa opinii może ustrzec młodych ludzi przed uzależnieniami?

- Ważne jest kształtowanie przez rodziców prawidłowej postawy dzieci wobec używek, pokazanie im właściwego wzorca. Brak zainteresowania rodziców dzieckiem, jego problemami powoduje, że szuka ono akceptacji w innym, często niewłaściwym środowisku. Dzieciom i młodzieży należy zapewnić jak najlepszy dostęp do różnych form spędzania czasu wolnego, do skutecznych, profesjonalnych programów profilaktycznych, a rodzicom do właściwej edukacji.

- Co jest największym problemem społecznym w naszym środowisku?

- Problemem jest leczenie osób, które nie kontynuują leczenia psychiatrycznego. Leczenie takich osób było monitorowane w ramach środowiskowej opieki psychiatrycznej. Obecnie NFZ nie finansuje takich działań. Wzrasta liczba osób starszych, przewlekle chorych, wymagających wsparcia osób drugich w codziennej egzystencji.

Potrzebny jest na terenie naszej gminy dzienny klub dla seniorów, w którym mogliby spotykać się codziennie, aby złagodzić poczucie osamotnienia, nierzadkie zwłaszcza dla osób, które kończą życie zawodowe. Zauważamy też wzrost przypadków przemocy w rodzinie. Co ważne, może samo zjawisko nie wrasta, ale zwiększyła się świadomość w społeczeństwie.

Do niedawna pokutował pogląd, że to co działo się w czterech ścianach było sprawą tylko danej rodziny. Dziś świadomość ludzi jest większa, przestajemy być obojętni. Przy ośrodku działa zespół interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc i zgłosić problem przemocy.

Korzystając z okazji, pragniemy gorąco podziękować wszystkim pracownikom Ośrodka za profesjonalizm i zaangażowanie we wspieraniu osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy nas wspierają i współpracują z naszym Ośrodkiem.

Warto również dodać, że kontrole przeprowadzone w naszym Ośrodku w ubiegłym roku, jak i latach poprzednich, kończyły się nie tylko oceną pozytywną, ale i pochwałami dla pracowników. Oceniono, że Międzyzdroje są gminą przodującą w zorganizowanym systemie wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. 

- Dziękuję Państwu za rozmowę.
Rozmawiała Joanna Ścigała

Archiwalna Strona