Archiwalna Strona "Teraz Międzyzdroje" – rozmowa z Burmistrzem Międzyzdrojów - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

- Panie Burmistrzu, spotykamy się po sesji absolutoryjnej. Jest to dobry czas do podsumowań i opowiedzenia osobom, które przeczytają Informator, co dzieje się w Międzyzdrojach.

- Zadania, które wykonujemy od lat, to kontynuacja zaplanowanych wcześniej projektów. Obecnie trwają prace remontowe ulic Myśliwskiej, Mieszka I i Sportowej oraz Gryfa Pomorskiego Las. Po 15 sierpnia ruszamy z modernizacją ul. Książąt Pomorskich.

Chcę podkreślić, że przystępując do inwestycji drogowych nie remontujemy tylko tego, co widać, czyli nawierzchni, ale również to, co jest w ziemi, czyli stare, poniemieckie sieci wodnokanalizacyjne.

To wymaga wymiany, a co za tym idzie - większych nakładów pracy oraz środków finansowych. Można by pokryć międzyzdrojskie ulice asfaltem - na pokaz, ale późniejsze remonty instalacji kosztowałyby nas wiele i rujnowały to, co dotychczas zostało wykonane.

Przystąpiliśmy do projektu ścieżki na koronach wydm i zejścia na plażę na wysokości stacji morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji dla ulic w południowej części miasta.

Łącznie z wymianą kanalizacji, inwestycja będzie realizowana przez dwa kolejne lata, począwszy od 2018 roku. Procedury związane z realizacją projektu są długotrwałe, wymagają podpisania porozumień. Nie możemy rozpocząć inwestycji wcześniej, ponieważ utracilibyśmy dofinansowanie.

Planowana jest również modernizacja ul. Cmentarnej. Cmentarz będzie modernizowany sukcesywnie. Ogłosiliśmy, w porozumieniu z partnerami, II przetarg na rozbudowę schodów wejściowych na molo i zjazd techniczny po zachodniej stronie mola.

Przewidziana jest także modernizacja obecnej strefy handlowej przy promenadzie. Wszędzie na świecie, nawet w najbardziej ekskluzywnych kurortach są miejsca, gdzie można kupić pamiątki. Gdyby nie było zapotrzebowania na takie rzeczy, nie byłoby ich w przestrzeni publicznej. Na tym zarabia przede wszystkim społeczność lokalna.

Przystąpiliśmy również do przygotowywania projektów dokumentacji na projekty, dzięki którym powstanie bogata infrastruktura na terenie sołectw, min. ścieżki rowerowe.

Zależy nam na uporządkowaniu centralnej części promenady, dla której przygotowujemy plan zagospodarowania przestrzennego. Będzie on gotowy w 2017 roku. Dla poprawy estetyki przestrzeni publicznej konieczny jest zakaz stawiania obiektów tymczasowych na 120 dni. W naszym mieście widoczna jest rosnąca ilość punktów tymczasowych, które właściciele obiektów stawiają przed swoimi domami.

Są to przeróżne stragany zasłaniające budynki. W uporządkowaniu tej kwestii pomogą starosta kamieński i powiatowy nadzór budowlany. Wiele osób krytykuje takie przypadkowe obiekty, natomiast jeśli dotyczy to ich działek, wtedy pojawiają się różne okoliczności łagodzące. Chcemy ograniczyć się do obiektów stałych, estetycznych, murowanych, na stałe związanych z gruntem.

Kończymy projekt modernizacji oczyszczalni ścieków, wystąpimy o dofinansowanie w formie refundacji na dokumentację oraz na dofinansowanie realizacji zadania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Zadanie będzie realizowała spółka miejska Zakład Wodociągów i Kanalizacji w okresie 3 lat, od 2017 roku. Chcemy, aby Międzyzdroje zostały w stu procentach skanalizowane do 2018 roku.

Ważną kwestią dla Międzyzdrojów, jako miejscowości wypoczynkowej, jest woda. Dziś mamy pełne bezpieczeństwo w dostawie wody dla naszego miasta. Jako burmistrz, któremu zależy na rozwoju gminy i widzący rozwój sąsiednich gmin, nie mogę tego tematu zaniechać. Bez wody miejscowość traci atrakcyjność w jeden dzień, nie możemy sobie na to pozwolić. Dlatego, mając pełną wiedze w tym temacie, podjęliśmy decyzję o podłączeniu się naszej gminy do źródła w Kodrąbku.

- Jest Pan krytykowany za to, że betonuje Pan miasto. Czy grozi nam perspektywa betonowych Międzyzdrojów?

- Oczywiście odczuwam krytykę dotyczącą tego tematu, to jest ,,dobre hasło” do krytykowania. Jedną z tak ocenianych inwestycji, którą wykonaliśmy w ostatnim czasie, jest centralna część promenady. Warto dodać, że nie ma na niej betonu, ale materiały naturalne tj. granit.

Oczywiście modernizacja spowodowała, że mamy więcej terenu utwardzonego, ale co było tam wcześniej? Dwa trójkąty wyschniętej trawy, zdeptane zniszczone trawniki nie są w mojej opinii zielenią. Posadziliśmy tam 25 drzew, a nie kilka, jak było poprzednio. Proszę zwrócić uwagę ile osób tam siedzi, odpoczywa korzystając z nowej infrastruktury, ławek.

Budując ciąg pieszo – jezdny na ul. Bohaterów Warszawy wraz ze ścieżką rowerową, zaplanowano szpaler niskich kwitnących drzew. To nie betonowanie, ale urządzanie zieleni. Jeszcze w tym roku ogłosimy konkurs na zagospodarowanie 5 ha terenów zielonych na terenie miasta.

Teren przy Alei Gwiazd, który jest miejscem różnych wydarzeń, przeznaczymy w całości na rozległy kolorowy ogród z fontannami. Imprezy będą organizowane w amfiteatrze, bo takie jest jego przeznaczenie. Zależy nam, aby Zielona Brygada realizowała spójną koncepcję zieleni na terenie całego miasta. Biorąc powyższe pod uwagę, czy prawdziwe jest zatem stwierdzenie, że betonuję Międzyzdroje?

 - Wśród planów inwestycyjnych na następne lata jest budowa nowego urzędu miejskiego. Czy taka mała miejscowość potrzebuje nowego budynku? Stać nas na taką inwestycję?

- Obecnie pracujemy w willi, która do czasu spełniała swoją rolę. Od lat zwiększa się ilość zadań delegowanych na jednostki samorządowe, co pociąga za sobą konieczność zatrudniania personelu.

Nie można wykonywać coraz większej ilości zadań w takim samym składzie osobowym. Ilość osób zatrudnionych jest niezbędna do zadań nam powierzonych. Uważam, że osobom, które przychodzą do urzędu należą się odpowiednie warunki, nie może być tak, że osoby przychodzące do urzędu opowiadają często o osobistych, finansowych, domowych sytuacjach przy osobach postronnych.

Żyjemy w XXI wieku. Sprawy w takim urzędzie, jak nasz, powinny być załatwione szybko. Dzięki budowie urzędu interesant będzie mógł załatwić wiele spraw w jednym miejscu. Rozmawiamy ze Starostwem w Kamieniu Pomorskim, aby do Międzyzdrojów, raz – dwa razy w tygodniu, przyjeżdżali pracownicy referatów ze starostwa tak, aby nasi mieszkańcy nie musieli jeździć do Kamienia Pomorskiego.

Starostwo jest otwarte na takie rozwiązania, ponieważ nie będzie to wymagało tworzenia nowych etatów. Obecnie utrzymanie budynków, w których są jednostki urzędu, pochłania spore środki finansowe. Natomiast koszty utrzymania tego jednego budynku, który będzie obiektem energooszczędnym, będą niższe, albo podobne, ale w jednym miejscu będzie można załatwić większość spraw. Da nam to oszczędność czasu i pieniędzy. Środki wydane na budowę nowego urzędu odzyskamy sprzedając budynki, które teraz zajmujemy.

- Zbliża się sezon wakacyjny, proszę powiedzieć turystom, jakie atrakcje na nich czekają?

- Nasza Gmina ma bardzo atrakcyjne położenie i mnóstwo walorów turystycznych, przyrodę Wolińskiego Parku Narodowego, do tego bogaty i urozmaicony kalendarz imprez kulturalnych i sportowych.

W mojej opinii wartością naszej Gminy są ludzie, którzy w niej mieszkają. Szanuję ich za to, że potrafią swoim miejscem do życia podzielić się z innymi, wpuszczamy przecież do domu obcych ludzi, to wielka umiejętność, aby umieć się z nimi dzielić, służyć im. Zapraszam do Międzyzdrojów i sołectw, bo tu warto być nie tylko ze względów estetycznych, klimatycznych, ale i dlatego, że są tu dobrzy ludzie, których warto poznać i skorzystać z ich gościnności.

- W rozmowie, która ukazała się w Informatorze w lutym powiedział Pan, że chciałby, aby Międzyzdroje kojarzyły się przede wszystkim z jakością. Czy fakt, że w tym roku gmina została laureatem tytułu ,,Teraz Polska” jest dla Pana dowodem na to, że ta jakość się poprawia?

- Ta nagroda to dowód na to, że zmiany w Międzyzdrojach idą w dobrym kierunku. Gdy przebywa się stale w tym samym miejscu nie dostrzega tych zmian. Jestem patriotą z krwi i kości, i dla mnie wyróżnienie ,,Teraz Polska” to znak, że nasza mała ojczyzna jest na odpowiednim poziomie, że nie musimy się tego miejsca wstydzić. Jestem dumny z przyznanego wyróżnienia, w tym roku więc można powiedzieć ,,Teraz Międzyzdroje”.

- Ostatnie pytanie, Panie Burmistrzu: czy będzie Pan kandydował w kolejnej kadencji?

- Nieopatrznie na początku tej kadencji w jednym z wywiadów na pytanie redaktora o to, czy będę kandydował, odpowiedziałem negatywnie. Byłem wtedy zmęczony kampanią i jej przebiegiem. Ale na pewno nie zmienił się mój stosunek do miasta, za które czuję się odpowiedzialny.

Zarządzanie taką gminą, jak Międzyzdroje wymaga spójności i konsekwencji. W ostatnich latach rozpoczęliśmy wiele projektów. Na realizację czekają kolejne. Na to potrzebne jest więcej czasu niż dwa lata, które mi zostały w tej kadencji. Dlatego dziś mogę powiedzieć – tak, będę kandydował. Chciałbym zakończyć to, co rozpoczęte i na koniec rozliczyć się przed mieszkańcami z wykonanej przez te lata pracy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Joanna Ścigała

Archiwalna Strona