Dlaczego 11 listopada jest radosnym świętem?
10 lis 2020
Jerzy Kossak, Wymarsz 1. Kompani Kadrowej
Cieszymy się odzyskaniem Niepodległości! 11 listopada 1918 r.
Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich jej podległych- brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Mając to wojsko Piłsudski wraz z POW (Polską Organizacją Wojskową) i żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, do tej pory pod rozkazami Rady Regencyjnej, przystępują do rozbrajania stacjonujących w Warszawie od 1915 roku oddziałów niemieckich. Jest to o tyle łatwe, że 11 listopada Niemcy kapitulują na froncie zachodnim w Compiegne pod Paryżem, a z Warszawy ucieka Generalny Gubernator gen. Hans von Beseler. I właśnie dlatego 11 listopada jest dziś obchodzony jako Święto Niepodległości - Warszawa staje się jakby zalążkiem przyszłej wolnej Polski, której granice będą się kształtować w bolesnych nieraz okolicznościach aż do 1922 roku.
Czym była Rada Regencyjna?
Powołanym w 1917 roku, a działającym za zgodą Niemiec i Austro - Węgier organem władzy zwierzchniej w Królestwie Polskim zastępującym króla lub regenta. Jej członkami byli książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup Aleksander Kakowski i hrabia Józef Ostrowski. W grudniu 1917 r. Rada Regencyjna utworzyła Gabinet Ministrów, na czele którego stanął Jan Kucharzewski. Rada miała służyć Niemcom i Austriakom okupującym Królestwo Polskie od 1915 roku. Jednak w 1918, kiedy było wiadomo, że klęska państw centralnych jest przesądzona, zaczęła prowadzić własną politykę.
7 października 1918 r. regenci ogłosili niepodległość Polski (i dlatego niektórzy uważają, że to powinna być data obchodzenia Święta Niepodległości), a 12 października Rada Regencyjna przejęła od okupantów władzę zwierzchnią nad wojskiem. 10 listopada 1918 r. przybywa do Warszawy specjalnym pociągiem z Berlina uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski. Na Dworcu Głównym wita go m.in. reprezentujący Radę Regencyjną książę Zdzisław Lubomirski.
Regenci rozumieją, że ich rola historyczna skończyła się. 11 listopada oddają Piłsudskiemu władzę nad wojskiem, a 14 rozwiązują Radę. Historia udowadnia, że niepodległość nie jest dana na zawsze. Można ją stracić w wyniku różnych okoliczności i to się Polsce zdarzało parę razy. Przez niepodległość rozumie się najczęściej niezależność państwa w decydowaniu o sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych. Przyjmując taką definicję możemy uznać, że II Rzeczpospolita rodząca się od 11 listopada 1918 roku była niepodległa, choć krótko. Natomiast na 100 procent nie możemy tego powiedzieć o Polsce zrodzonej w latach 1944- 1945, w wyniku II wojny światowej.
Konferencje Wielkiej Trójki i „wyzwolenie” ziem polskich spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną przesądziły o tym, że nie byliśmy państwem niepodległym. O tym, jak do tego doszło m.in. w wyniku Konferencji w Jałcie w lutym 1945, opowiadać będzie przedstawienie przygotowywane przez koło teatralne HiSTA w SP 1 (Historyczna i Satyryczna Trupa Artystyczna). Będzie w nim dużo kabaretowego humoru, ale też mnóstwo znanych i nieznanych szerszej opinii publicznej faktów historycznych. Uczniowie zagrają w języku Roosvelta i Churchilla, ale też Stalin będzie biegle władał rosyjskim. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju istnieje prawdopodobieństwo, że przedstawienie będzie można tylko zarejestrować kamerą i zapis wideo pokazać naszej i nie tylko naszej społeczności. Już dziś zachęcamy do obejrzenia!
Dostępne będzie na You Tube i na pewno zamieszczone na stronie SP1 im. Bolesława Chrobrego. Rok temu HiSTA prezentowała „Konferencję pokojową w Paryżu 1919” , gdzie ważyły się losy granic Polski po I wojnie światowej. Ale nie tylko tak nasi uczniowie zamierzają uczcić Święto Niepodległości. Weźmiemy też udział w akcji „Niepodległa do hymnu”, do której zachęca m.in. szkoły Biuro Programu „Niepodległa do hymnu”. W zamyśle organizatorów było śpiewanie hymnu narodowego w samo południe 11 listopada. Jednak w związku z tym, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy uczniowie SP1 wykonają hymn Polski dzień wcześniej, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Następnie nie omieszkamy się pochwalić nagraniem tego przedsięwzięcia na stronie szkoły i nie tylko. Już ćwiczymy na lekcjach muzyki i historii, zajęciach chóru, a najmłodsze dzieci z klas I-III ze swoimi wychowawczyniami.
Dorota Sielewicz
Szkoła Podstawowa nr 1
w Międzyzdrojach