W Międzyzdrojach powstaje Środowiskowy Dom Samopomocy
06 lip 2020
20 stycznia 2020 r. na podst. Art.51 c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. w imieniu Gminy Międzyzdroje Burmistrz złożył Wniosek o utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy ( ŚDS) w Międzyzdrojach. Środki na utworzenie Placówki pozyskano z rezerwy celowej budżetu państwa. Wniosek był odpowiedzią dla zainteresowanych tego rodzaju pomocą i działaniami Rodzin dotkniętych problemem opieki i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkujących na terenie gminy Międzyzdroje.
29 czerwca otrzymaliśmy informację, że środki zostały przyznane w kwocie 834 996 zł. Jako jedyna Gmina w zachodniopomorskim otrzymaliśmy je w 100% zakładanej kwoty. Siedzibą nowo tworzonego ŚDS jest budynek przy ul. Kolejowej 33 ,który w wyniku reform oświaty został zaplanowany na wielofunkcyjny obiekt gminny zrzeszający Organizację Pozarządowe: Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku, Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Świetlicę Środowiskową, Klub Seniora, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie gminy Międzyzdroje i na rzecz lokalnego społeczeństwa.
Gmina Międzyzdroje jest piękną stolicą letniej turystyki nad Bałtykiem ale tak jak w całym powiecie nie ominęły jej kłopoty ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców, zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa i wzrostem grup narażonych na wykluczenie społeczne, w szczególności niepełnosprawnych osób. Środowiskowy Dom Samopomocy to pierwsza tak ważna placówka w Gminie Międzyzdroje w tak szerokim zakresie, dla kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną i ze spektrum autyzmu. Utworzenie i funkcjonowanie środowiskowego domu samopomocowego wpisuje się w założenia przyjętej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Międzyzdroje na lata2014 – 2024, Cel strategiczny 3: Utrzymanie osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku zamieszkania oraz umożliwienie im udziału w życiu społecznym.
Na terenie naszej gminy nie ma żadnej tego typu placówki jak środowiskowy dom samopomocy. Jego podstawowy celem będzie pomóc w powrocie do życia społecznego; lepszego przysposobienia i powrotu do czynności dnia codziennego, integracji społecznej i lepszej przyszłości. Przy tworzeniu systemu wsparcia będą brane pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości uczestników. To również duża pomoc dla rodzin osób niepełnosprawnych w codziennym życiu.
Grażyna Och