Archiwalna Strona Międzyzdroje jak obrazy Toulouse-Lautreca - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

21 paź 2019

17 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach po raz drugi gościliśmy Leszka Hermana – architekta, pisarza i autora bestsellerowych powieści takich jak: „Sedinum”, „Latarnia umarłych”, „Biblia diabła” i najnowszej „Sieci widma”. Moderatorem wieczoru autorskiego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki była Andżelika Gałecka, Dyrektor Biblioteki.
Podczas spotkania Leszek Herman podkreślał, że jest architektem, a nie pisarzem, który potrafi bawić się słowem. Pisze w sposób filmowy, a każdą scenę, którą opisuje w powieściach musi najpierw „zobaczyć”. W fikcję literacką sprytnie wplata wątki historyczne, opowieści i legendy Pomorza Zachodniego. Rozpala ciekawość czytelników, którzy z innej perspektywy zaczynają dostrzegać potencjał Szczecina, Darłowa, Lubina… Przedstawia ważne postacie historyczne, związane z tymi terenami, znane w Europie, a niestety mało znane w naszym kraju. Takimi przykładami są Sydonia von Borck i ród Gryfitów opisani w „Sedinum”, Eryk Pomorski – książę słupski i król Norwegii, Szwecji oraz Danii w „Latarni umarłych” czy Św. Kordula w „Biblii diabła”. Leszek Herman ubolewa, że miasta i gminy nie wykorzystują, ciekawych postaci i historii w celach marketingowych, aby przyciągnąć turystów. Takim przykładem jest barwna biografia Frau von Prillwitz z Przelewic, która mogłaby służyć większej promocji miejscowości. Autor zauważa pozytywne zmiany w myśleniu lokalnych włodarzy. Police po wielu latach postanowiły wykorzystać pozostałości po dawnej fabryce paliw syntetycznych i zgłosiły się do jego biura projektowego z prośbą o koncepcję zagospodarowania tego terenu.  
Najnowsza książka „Sieci widma” jest napisana w konwencji kryminałów Agathy Christie, a nie jak do tej pory w stylu Dan’a Brown’a. Autor chciał spróbować czegoś nowego. Akcja premierowej książki dzieje się podczas nocnego rejsu promem ze Świnoujścia do Szwecji.  
Dla przybyłych na spotkanie ważna była „Biblia diabła”, której akcja dzieje się m.in. na terenie powiatu kamieńskiego, a dotyczy zaginionego skarbu z Kamienia Pomorskiego. Architekt pokazał kilka zdjęć miejsc opisanych w książce, m.in. pałacyk w Piaskach Wielkich, ruiny zamku Apenburg w okolicach Dargobądza czy widoki w Lubinie. Same Międzyzdroje przed sezonem autor porównuje do kurtyzany z obrazów Henri de Toulouse-Lautreca podkreślając ich autentyczność i sezonową tymczasowość. Lubin nazywa gwiazdą „Biblii diabła”, a w książce pisze wprost, że jest „prawdziwą oazą”, którą należy uchronić przed wszechobecną „deweloperką”.
Pisarz przywiózł na wieczór autorski w Międzyzdrojach oryginalną „Biblię diabła” – księgę o czarach z XIX wieku oraz guzik z herbem Flemmingów pochodzący prawdopodobnie z liberii któregoś z kierowców. Dary te otrzymał od czytelników podczas wcześniejszych spotkań.
Leszek Herman na koniec wieczoru zdradził, że już pracuje nad kolejną powieścią związaną z Pomorzem Zachodnim, która prawdopodobnie ukaże się jesienią przyszłego roku. W planach ma także napisanie książki, której akcja będzie toczyć się w różnych częściach Polski, szczególnie na wschodzie kraju, a opisze w niej historie swojej rodziny. W rozmowach kuluarowych autor zgodził się na propozycje zorganizowania wycieczki „Śladami Biblii diabła”.
Dziękujemy za tłumne przybycie na spotkanie z Leszkiem Hermanem i zachęcamy do wypożyczania książek autora w naszej bibliotece. Już dzisiaj zapraszamy na spotkanie autorskie z Robertem Makłowiczem, które odbędzie się 13 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Archiwalna Strona