Archiwalna Strona Pięć lat minęło, jak jeden dzień - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

04 lut 2019

Pięć lat temu, 14 stycznia 2014 roku, z inicjatywy dwóch mieszkanek Międzyzdrojów powstała Pracownia Rękodzieła Artystycznego „Impresje”. Anna Piecyk i Monika Jakubowska sprawiły, że osoby uczęszczające na warsztaty uwierzyły w siebie i pokochały rękodzielnictwo. W każdy wtorek o godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Kultury zbiera się grupa osób, która rozwija swoje zainteresowania, uczy się nowych technik, dzieli doświadczeniami i cieszy się z bycia wśród ludzi.
Pracownia swoją działalność zaczęła z wielką pompą. Na pierwsze zajęcia przyszło ponad trzydzieści osób. Instruktorki przybliżyły wtedy czym jest quilling, czyli technika zwijania kolorowych pasków papieru i tworzenia z nich magicznych rzeczy. Łatwo nie było, ale znalazły się osoby, które złapały „bakcyla” i do dzisiaj zadziwiają swoimi pracami w tej technice. Przez pięć lat Ania i Monika nauczyły uczestników wielu metod rękodzielniczych. Był transfer, papierowa wiklina, filcowanie na mokro i na sucho, szycie, podstawy makramy, malowanie na szkle, robienie biżuterii, sutasz, decoupage, szydełkowanie, scrapbooking i wiele innych, których nie sposób zliczyć. Najbardziej jednak wyczerpującym zadaniem były kwerkle, czyli tworzenie rysunków, na których początkowo nie widać nic poza gąszczem okręgów. Każdy okrąg trzeba było pomalować wedle wybranej przez siebie kolorystyki. To, co wyszło, przerosło oczekiwania wszystkich. Każdemu ukazała się reprodukcja znanego obrazu. Jednak, by dojść do finału takiej pracy, trzeba poświęcić kilka długich godzin, mieć sokoli wzrok (albo dobre okulary) i mnóstwo cierpliwości. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie, co zostało zwieńczone mini wystawą w Domu Kultury.
Pracownia Rękodzieła „Impresje” bierze udział w różnych akcjach na terenie Gminy. Do tej pory uczestnicy szyli poduszki dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Lubinie, tworzyli maskotki, breloki i ozdoby do włosów na Dzień Dziecka w Międzyzdrojach. Wykonali stroiki bożonarodzeniowe dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej. Poza tym grupa wykonuje ozdoby dla MDK w Międzyzdrojach, tworzy piękne prace na wystawy, kiermasze i Neptunalia. Uczestnicy wspomagają też akcje charytatywne, m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Każda z tych inicjatyw dała nie tylko satysfakcję wykonującym zadania, ale również wzruszyła samych obdarowanych.
Stałym elementem w pracowni jest wykonywanie kartek wielkanocnych i bożonarodzeniowych dla Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Instruktorki mają ogromny sentyment do tego miejsca, gdyż to właśnie w tutaj wszystko się zaczęło za sprawą byłego dyrektora, Pani Jadwigi Bober. Do dzisiaj Pani Jadwidze nie są obojętne losy „Impresji”. Razem współpracowaliśmy przy bardzo ważnej akcji jakim był Onkomarsz w 2017 roku. Uczestnicy wykonali wtedy napisy na koszulkach „Pomaganie Jest Fajne” i zrobili bransoletki, które rozdawali podczas finału tego wydarzenia.
Zajęcia w pracowni są finansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 
Serdeczne dziękujemy Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach -Pani Elżbiecie Jakubiak i jej pracownikom, Inspektorowi ds. Profilaktyki Uzależnień - Pani Małgorzacie Musialskiej, Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury - Panu Arturowi Duszyńskiemu i wszystkim pracownikom, Inspektorowi ds. Kultury i Sportu - Pani Jadwidze Bober, Pani Jolancie Nyrkowskiej, Pani Jolancie Szarłowicz ze Stowarzyszenia „Archeozdroje”, Pani Małgorzacie Wierzbickiej z Kwiaciarni „Tulipan” i wszystkim, którzy wspierają Pracownię Rękodzieła Artystycznego na każdym kroku, a przede wszystkim samym uczestnikom.
Zachęcamy dorosłych i młodzież od 12 roku życia do udziału w bezpłatnych zajęciach. Każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno rozwinie swoje zainteresowania. Życzymy uczestnikom dalszego zgłębiana swoich pasji, a instruktorkom, by nigdy nie zabrakło im pomysłów do prowadzenia zajęć.

Anna Piecyk

Archiwalna Strona