Grand Prix Karawany Kultury dla Kasi Stryczek
05 lis 2018
Jesienna edycja „Karawany Kultury” (Autumn MIX of Culture Caravan) odbyła się w sobotę 27 października w sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Placówki edukacyjne i niezależni uczestnicy zgłosili do festiwalu różne kategorie: śpiew, taniec i formy teatralne. W otwartym przeglądzie swoje umiejętności publiczności i Jurorom przedstawiły zespoły i soliści - utalentowane dzieci i młodzież z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Łotwy i Niemiec.
W pierwszej części na licznie przybyłą publiczność czekał prawdziwy maraton teatralny. To wyjątkowa okazja w ciągu kilku godzin w jednym miejscu zobaczyć aż 3 spektakle - przedstawienia różnych reżyserów, różnych estetyk i o różnorodnej tematyce: „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery (Projekt KOCIOŁ WYOBRAŹNI w Domysłowie, Ośrodek Kultury Gminy Wolin, instruktor Jolanta Janczykowska, muzyka Szymon Wysocki), Spektakl-requiem na powieść W.Karatkiewicza „Opowieść o człowieku, który szedł do piekła” (Studio teatralne MASKA, ART CENTRUM Nataliyi Ryakina, Białoruś, pegagog Valeryia Chyhileichyk), Rosyjska opowieść folkowa „Teremok” (Studio Teatralne SWORDS HOUSE, Szkoła Wczesnego Rozwoju i Języka Rosyjskiego, Irlandia, pegagog Svetlana Gricaja).
W drugiej części przeglądu prawdziwą ucztę dla miłośników twórczości kontynuowały taniec i wokal. Jako pierwsi na scenie się pokazali młode talenty z Niemiec w wieku 4-6 lat - Musik Studio FA-SOL (Kinder Lernzentrum „EviRick“, Berlin, pedagodzy Viktoryia Hutsiy i Natalia Braun). W kategorii wokalu tym razem aktywnie brała udział Polska: zespoły BIEDRONKI, WIOLINKI, AKOLADA (Miejski Dom Kultury, filia Warszów, Świnoujście, instruktor Magdalena Tereszko); WIKTORIA KIERSZTYN, KATARZYNA STRYCZEK, ALEKSANDRA STOGOWSKA (Kamieński Dom Kultury, instruktor Valerii Burianenko).
Nie mniej ciekawe były układy taneczne z Ukrainy (Zespół tańca estradowego NIKA, Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży, Jużnoukrajinśk, pegagog Natalia Sydorchenko), Białorusi (Studio Tańca MIX DANCE, Mińsk, pegagodzy Nataliya Ryakina i Palina Aleynikava; Breakdance Team PAJĄK, Mińsk, pegagog Yury Kostarau) i Łotwy (Deju studija 27, Līvāni, pegagodzy Kristine Lipina i Viana Rozensteine).
W przerwie uczestnicy i instruktorzy nawiązywali kontakty, opowiadali o wrażeniach z występów, wymieniali się pamiątkami, które specjalnie przywieźli ze swoich krajów i miast. Jak to należy w mieście Gwiazd – małe gwiazdy tradycyjnie wymieniały się autografami i pisały sobie życzenia.
Jury miało bardzo trudne zadanie przyznania Grand Prix, ponieważ poziom uczestników był bardzo wysoki. Po gorących obradach decyzja jednak zapadła – najwyższą nagrodę jesiennego festiwalu „Karawany Kultury” - 2018 wyśpiewałą KASIA STRYCZEK z Kamienia Pomorskiego.
Następnego dnia uczestnicy zza granicy mieli czas na dalszą integrację – czekał na wszystkich „Rytm-Poranek z Sambą“ z Jarosławem Tarnowskim (nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie i Społecznej Szkole Podstawowej w Ładzinie, animator sportu, posiada mistrzowską klasę tańca towarzyskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie i Skansenu Słowian i Wikingów. To mnóstwo pozytywnych emocji, nowa wiedza i nowi przyjaciele.
„Karawana Kultury” to wspaniałe przedsięwzięcie, które jest ważnym artystycznym wydarzeniem nie tylko w wojewódzstwie zachodniopomorskiem, ale również w Polsce i świecie. Festiwale we współpracy z „Fundacją Benefis“ realizują: MDK Międzyzroje, MOK Wolin, GOKIS Golczewo, Kamieński Dom Kultury i wiele innych placówek i organizacji edukacyjno-oświatowych. Patronat Honorowy nad festiwalem objęli Burmistrzowie: Wolina, Międzyzdrojów, Golczewa i Kamienia Pomorskiego.
W połowie grudnia czeka na nas w Międzyzdrojach kolejna zimowa edycja „Karawany Kultury” pt. Christmas Gift of Culture Caravan. Zgłoszenia jeszcze są przyjmowane, ale już są potwierdzone grupy uczestników z Republiki Afryki Poludniowej („Talent Afryka“, Johannesburg), z Niemiec (Berlin), z kilku miast Białorusi i Polski.
Fundacja Benefis, Wolin
Foto Robert Tomasz Zięba