U sąsiadów za miedzą... Jubileusz XXX- lecia Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.
16 maj 2018
W XVI wieku polityk, mąż stanu i doradca królów: Zygmunta Augusta i Stefana Batorego głosił, że: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Hasło to przyświecało obchodom trzydziestolecia Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Rejtana w Baranowiczach. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: senator RP- pan Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, wicekonsulowie z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu: pan Sławomir Misiak i pan Jerzy Grymanowski, przedstawiciele Wspólnoty Polskiej z Siedlec: pan Jacek Myszkowski i pan Jacek Grabiński.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy z udziałem dostojnych gości, dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów SSP w Baranowiczach. Dalszą częścią obchodów był uroczysty koncert. Na początku założycielka szkoły i pierwsza dyrektor- pani Elżbieta Dołęga Wrzosek- przypomniała historię tej polskiej placówki oświatowej w Baranowiczach, zaznaczając, że wiele lat temu przyszli do niej rodzice dzieci z prośbą, aby nauczyła dzieci modlitw po polsku, bo dzieci na mszy nic nie rozumieją. Warto zaznaczyć, że przed powstaniem szkoły to właśnie kościół był ostoją polskości na Białorusi, pomimo rusyfikacji i zakazu mówienia po polsku. Mała grupka uczniów stopniowo się rozrastała i konieczne było powołanie szkoły. Tu pojawił się problem z miejscem, gdzie mogłyby się odbywać zajęcia. Najpierw wynajmowano sale w Domu Kultury, potem Pałacu Rozwadoskich, aż wreszcie zbudowano Dom Polski. Obecna dyrektor szkoły- pani Eleonora Raczkowska- Jarmolicz zaznaczyła, że w tym roku przypada także piętnasta rocznica nadania szkole imienia Tadeusza Rejtana- urodzonego w Hruszówce koło Baranowicz patrioty, który swoją bohaterską postawą nie chciał dopuścić do pierwszego rozbioru Polski.
W dalszej części uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny. Duży nacisk położono na część patriotyczną, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja. Po zaśpiewaniu przez wszystkich hymnu tegoroczni absolwenci zatańczyli poloneza. Młodzież z klas dziesiątych zaprezentowała przygotowany wraz z nauczycielką skierowaną przez ORPEG spektakl „Historia Polski w pigułce”, przedstawiając dzieje Polski od podpisania przymierza trzech czarnych orłów, poprzez rozbiory, heroiczną walkę Tadeusza Rejtana, uchwalenie konstytucji 3 maja, powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, autonomię galicyjską aż do momentu odzyskania niepodległości. Część patriotyczną wzbogaciło wspólne zaśpiewanie piosenki „Witaj majowa jutrzenko” i przypomnienie przez uczennicę starego przeboju Reginy Pisarek pt. „Opowiedz nam, ojczyzno” w nowej aranżacji, a także recytacja fragmentu dramatu „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas pierwszych zaśpiewali utwór pt. „Jestem Polką i Polakiem”. Nie zabrakło też recytacji wierszy Wisławy Szymborskiej. Krótkie recitale dały działające przy SSP w Baranowiczach chóry młodzieżowe: Dlaczego i Słoneczko.
Społeczność szkolną w Baranowiczach tworzą nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice uczniów, których większość jest absolwentami szkoły polskiej. Świetnie radząc sobie z gwarą góralską zaśpiewali oni przebój zespołu Golec Orkiestra pt. „Lornetka”.
Uroczystość była okazją do wręczenia świadectw ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom. Na koniec uczniowie podziękowali byłym i obecnym nauczycielom za ich pracę dudkując im piosenkę „Przez tę szkołę imienia Rejtana”. Pan senator Andrzej Pająk, dziękując za zaproszenie, zaznaczył, że spotkania z Polakami na Białorusi zawsze dostarczają sporo wrażeń, tutaj można czerpać niesamowitą, krystaliczną siłę i uczyć się patriotyzmu.
Anna Matysiak
Białoruś, Baranowicze