Archiwalna Strona Andrzej Wajda nie żyje - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

11 paź 2016

Polski reżyser filmowy i teatralny zmarł w wieku 90 lat. W latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: ,,Kanał” oraz ,,Popiół i diament”, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak ,,Popioły”, ,,Brzezina”, ,,Wesele”, ,,Ziemia obiecana”, ,,Panny z Wilka” i ,,Pan Tadeusz”.

Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: ,,Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja ,,Człowiek z żelaza”, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film ,,Katyń” oraz eksperymentalny ,,Tatarak”.

Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich (Z biegiem lat, z biegiem dni...) oraz za granicą.

Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.

W 1997 roku podczas drugiego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odsłonił symboliczną rzeźbę autorstwa prof. Adama Myjaka
w uznaniu za wybitny dorobek artystyczny w polskiej kinematografii.

MDK

Archiwalna Strona