HEI STEAMM w Porquerolles!
14 lis 2017
W ramach projektu Erasmus + „HEI! Our STEAMM Journey Across Europe” w dniach 6-10 listopada odbyła się wizyta na malowniczej wyspie Porquerolles położonej na francuskiej Riwierze. W mobilności uczestniczyli nauczyciele ze szkół partnerskich z Irlandii, Cypru, Włoch, Francji i Polski. Naszą szkołę reprezentowały Anna Bednarczyk-Szczuraszek, Anna Mackiewicz, Ewa Sobolewska-Kaśkosz i Iwona Ośka.
Podczas wizyty mieliśmy okazję zwiedzić Hyères i Niceę, podziwiać dzieła Chagalla i Mattisse’a, skosztować przysmaków kuchni prowansalskiej i zobaczyć uroki Lazurowego Wybrzeża.
Ecole de Porquerolles jest to wyjątkowa, niewielka, wiejska szkółka licząca zaledwie 22 uczniów, podzielonych na dwie klasy. W szkole zatrudnionych jest 3 nauczycieli.
Pierwszego wieczoru na wyspie każda ze szkół partnerskich przygotowała swoje stoisko, na którym znajdowały się informacje, plakaty, charakterystyczne przedmioty, książki i słodycze przedstawiające nasze kraje i wyspy. We wtorek rano francuscy uczniowie i nauczyciele mieli okazję lepiej poznać szkoły i kraje, z którymi będą współpracować, następnie wieczorem, podczas uroczystego spotkania z mieszkańcami Porquerolles, tę samą szansę mieli rodzice dzieci oraz społeczność lokalna. Przed wizytą, pod kierunkiem p. Anny Bednarczyk-Szczuraszek i Anety Nogali, uczniowie naszej szkoły rozwiązali ankiety i przygotowali na ich podstawie prezentację PowerPoint przybliżającą życie na wyspie Wolin. Pod kierunkiem p. Ewy Sobolewskiej-Kaśkosz i Anny Bednarczyk-Szczuraszek, uczniowie przygotowali również trzy prezentacje o naszej szkole, wyspie i kraju.
Zgodnie z zaplanowanymi działaniami projektowymi, w trakcie wizyty wszyscy nauczyciele przeszli szkolenie dotyczące tworzenia i montowania krótkich filmików, które mogą posłużyć w trakcie pracy. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, w których znajdowali się nauczyciele z różnych krajów, i każda z nich miała za zadanie zrobić filmik na temat wybranego dzieła sztuki. Zdobytą w ten sposób wiedzę będziemy mogli wykorzystać w dalszej pracy oraz przekazać zarówno pozostałym nauczycielom z naszych szkół przeprowadzając podobne szkolenie, jak i uczniom w formie warsztatów.
Kolejnym celem naszej mobilności było zaobserwowanie nowych metod nauczania matematyki. W tym celu gospodarze zabrali nas do zaprzyjaźnionej szkoły w Hyères, gdzie uczestniczyliśmy i obserwowaliśmy zajęcia matematyki w różnych klasach szkoły podstawowej. W szkole tej próbnie wprowadzona została w tym roku nowa metoda nauczania oparta na szacowaniu i wartościach przybliżonych, na różnorodnych graficznych metodach rozwiązywania zadań, w celu ułatwienia dzieciom zrozumienia nowych zagadnień. Z pewnością było to dla nas ciekawe i wzbogacające doświadczenie.
Spotkanie było bardzo udane. Wróciliśmy do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i kolejnych nowych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów i dalsze wyzwania.
Koordynator projektu,
Iwona Ośka