Dzień Niepodległości w Międzyzdrojach
13 lis 2017
Tradycyjnie, jak co roku w dniu 11 listopada od godz. 11:00 międzyzdrojanie świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Na placu Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgromadzili się przedstawiciele instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń, władz samorządowych, partii politycznych, placówek oświaty i kultury, spółek, firm, zakładów, mieszkańcy Międzyzdrojów oraz turyści, by uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy obecni przy dźwiękach pieśni patriotycznych, otrzymali biało-czerwone chorągiewki oraz przygotowane przez uczniów szkół kotyliony. Uroczystości pod pomnikiem Marynarza poprowadził Andrzej Mleczko, o wartę honorową zadbał kmdr. por. Roman Jadanowski wraz z żołnierzami 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oraz harcerze X Szczepu „Gniazdo” Związku Harcerstwa Polskiego w Międzyzdrojach. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Przy pomniku zaprezentowały się poczty sztandarowe, a 69 delegacji, od najmłodszych przedszkolaków po weteranów wojskowych, złożyło kwiaty przy pomniku Marynarza.
Zastępca dowódcy 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego kmdr ppor. Lucjan Dyczko odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci, a żołnierze z Dziwnowa oddali salwę honorową. Po zakończeniu ceremoniału wszyscy uczestnicy przemaszerowali ulicami do kamienia pamięci ,,Duchowych Budowniczych Międzyzdrojów”, znajdującego się przy kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Po godzinie 12.00 w kościele z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych oraz mieszkańców odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował ksiądz proboszcz Marian Wittlieb.
O godz.14.00 w Międzynarodowym Domu Kultury odbyła się XXXVIII uroczysta sesja Rady Miejskiej. Przy udziale pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i organizacji z terenu Międzyzdrojów, mieszkańców i gości. Zwyczajem uroczystych sesji jest wręczanie tytułów ,,Honorowy Obywatel Międzyzdrojów” oraz ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów”. Tytuły te są przyznawane przez Honorową Kapitułę w celu uhonorowania osób i instytucji, które swoją działalnością, dokonaniami zawodowymi i społecznymi przyczyniają się do rozwoju Gminy Międzyzdroje. Wnioski o nadanie takich tytułów mogą składać: Burmistrz Międzyzdrojów, Radni, mieszkańcy, jednostki organizacyjne. Tak było i w tym roku.
Do grona honorowych obywateli Międzyzdrojów dołączył prof. Marian Rębkowski wybitny archeolog, którego prace wykopaliskowe na terenie grodziska w Lubinie przyczyniły się do odkrycia grodu oraz kościoła z okresu pierwszej misji chrystianizacyjnej Św. Ottona z Bambergu. Prace te oraz wydawnictwa, które dotychczas się ukazały przyczyniły się do promocji historycznej gminy i całego regionu.
Kolejny tytuł ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów” na wniosek mieszkańców miasta został przyznany pośmiertnie Pani Emmie Paetrow, położnej która odebrała około 6 tyś. porodów. Pracę zawodową zakończyła 45 lat temu. Wykonywała swoją pracę z dużym oddaniem i sercem a jej działania wykraczały poza obowiązki zawodowe. Grawerton odebrała wnuczka Wyróżnionej wieloletnia mieszkanka Międzyzdrojów Pani Iris Grzelak.
Tytuły ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów” otrzymali także Jerzy Mrówczyński i Dariusz Traut, którzy w 1990 r powołali do życia Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ,,Radość”. Obaj Panowie poza wykonywaną pracą zawodową poświęcali swój czas na działalność dla społeczności lokalnej, ubogacając życie swoje i innych ludzi. Obecnie obaj angażują się w strukturach PTTK w Międzyzdrojach. Podczas wręczania pamiątkowych medali Wyróżnieni nie kryli wzruszenia dziękując za docenienie ich działalności. Przyznane tytuły pozwalają na zachowanie tych osób i ich pracy dla przyszłych pokoleń, bo ,,nie umierają nigdy ci, którzy zostają w naszej pamięci”.
Tytuł ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów” został także przyznany Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin. Pamiątkowy medal został wręczony w październiku podczas obchodów Dnia Kresowego Żołnierza AK w Międzyzdrojach.
W kolejnej części uroczystości prof. M. Rębkowski wygłosił ciekawy wykład o początkach państwa polskiego pt. ,,Jak powstała Polska?”
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości zakończył występ młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Na repertuar złożyły się utwory polskich twórców, wykonane z pasją przez młodych zdolnych wykonawców. Za rok przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczyste obchody tego ważnego dla wszystkich Polaków święta już dziś zapraszamy.
Anetta Czyżak
Joanna Ścigała
Fot. T. Wilkowski, A. Czyżak