Nowy wizerunek zabytkowych budynków
05 paź 2017
Wizualizacja 2018, Oxyt
"Minerwa" dawniej, ze zbiorów T. Rychłowskiego
Od kliku lat budynki niszczały, stając się doskonałym miejscem dla osób bezdomnych i wandali. Zniknęło z nich wyposażenie, elementy instalacji, rozebrano podłogi, zniszczono wszystko co zniszczyć się dało. Pomimo wielu prób, monitów oraz spraw w sądzie, ówcześni właściciele nie zajęli się nieruchomością. W końcu dzieła zniszczenia dokonał pożar w lipcu 2015 roku.
Mowa o dwóch budynkach położonych przy ul. Zdrojowej 5 i 5 A. W okresie międzywojennym mieściło się w nich schronisko dla młodzieży. Oba są wpisane do rejestru zabytków. Tym samym wszelkie prace wymagają ustaleń z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie. Dlatego też wielu potencjalnych nabywców, wiedząc o tym, po zapoznaniu się ze stanem technicznym nieruchomości, rezygnowało z zakupu. Właścicielem nieruchomości była hiszpańska spółka, która posiadała kilka nieruchomości na terenie naszego województwa, w tym 3 na terenie Międzyzdrojów. Niestety brak jakichkolwiek działań ze strony właścicieli, prac remontowych spowodował degradację i zniszczenia tych cennych historycznie budynków. Decyzje Konserwatora Zabytków, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kamieniu Pomorskim, wzywanie przez Gminę do podjęcia działań zabezpieczających pozostawały bez odpowiedzi. Dlatego konieczna była droga sądowa, ponieważ doszło też do zaległości z tytułu niepłacenia podatków.
Długo trwała batalia o udaną sprzedaż. Najpierw komornik, następnie syndyk przy pomocy i zaangażowaniu przedstawicieli gminy, wspólnie doprowadzili do tego, że budynki trafiły w dobre ręce. Budynki choć w bardzo złym stanie technicznym znajdują się w doskonałej okolicy, blisko Parku Zdrojowego i promenady. Jesienią 2016 roku oba budynki zostały sprzedane.
Trudu ich renowacji i wszelkich niezbędnych prac podjęła się spółka Oxyt ze Szczecina.
Najpierw kupując budynek od syndyka a następnie przystępując do wszelkich niezbędnych ustaleń i prac. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny…
I tak już pod koniec lata tego roku zmienił się plac przed opisywanymi budynkami i rozpoczęły się konkretne prace. Co ważne, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostanie utrzymany kameralny charakter inwestycji, poprzez zachowanie niskiej zabudowy. W obu budynkach znajdować się będzie tylko 15 apartamentów, z ekologicznym systemem korzystania z energii elektrycznej i cieplnej. W otoczeniu budynków powstaną podziemne i nadziemne miejsca postojowe oraz przytulne tereny zielone dla ich mieszkańców. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.oxyt.com.pl
Z ulgą odetchną też sąsiedzi tych nieruchomości, ponieważ w końcu będzie to teren zadbany, monitorowany, bez przypadkowych ,,gości”. A szybki termin realizacji inwestycji nie będzie dla nich długotrwałym utrudnieniem. Już latem 2018 roku zamieszkają tam pierwsi mieszkańcy.
Kolejnym takim budynkiem, który czeka na swoje drugie życie, jest perełka architektoniczna ,,Bałtyk” położony przy ul. Bohaterów Warszawy 14. Jej nowi właściciele po uzyskaniu decyzji od konserwatora zabytków jeszcze w tym roku chcą przystąpić do prac budowlanych. Dzięki podjętym działaniom, to co straszyło i było negatywnym wizerunkiem dla miasta, stanie się jego atrakcją.
Joanna Ścigała
Inspektor ds. promocji, bioróżnorodności i zabytków
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą