Archiwalna Strona A TO POLSKA WŁAŚNIE… - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

05 wrz 2017

‘‘Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

W tym roku w drodze głosowania to właśnie Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, i 2 września czytaliśmy fragment tego dramatu.

Przypomnieliśmy niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Słuchacze mieli możliwość docenienia pięknej polszczyzny, dialogu z tradycją, a także przenikliwych diagnoz dotyczących losów Rzeczypospolitej.

Była to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze mogliśmy przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.

Dziękujemy wszystkim Państwu uczestniczącym w międzyzdrojskim Narodowym Czytaniu za wspólny odbiór Wesela. Wierzę, że odnaleźli Państwo radość zarówno w słuchaniu czytanego z podziałem na role fragmentu przez nauczycieli, jak też w indywidualnym spotkaniu z książką.”

Parafrazując słowa Pana Prezydenta A. Dudy, wprowadziła w nastrój dramatu Stanisława Wyspiańskiego dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach – Iwona Banachowicz.

W tym roku Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach odbyło się w Parku Chopina, a przygotowane zostało przez Szkołę Podstawową nr 1 i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach. Nauczyciele Szkoły przeczytali fragmenty I aktu, a niezwykle profesjonalne ich przygotowanie i zaangażowanie przyciągnęło licznych słuchaczy. Czytający wykazali się znakomitymi umiejętnościami aktorskimi, a publiczność podziękowała organizatorom gromkimi brawami.

Po uczcie literackiej była możliwość uczestniczenia w części kulinarnej „wesela”. Zgormadzoną publiczność uczennice Szkoły częstowały pajdami chleba z wiejskim smalcem przygotowanym przez szefa kuchni SP1.

Udane literackie południe zachęcające do sięgnięcia po „Wesele” i zapraszające do czerpania radości z obcowania z literaturą pozwoliło w codziennym rytmie dnia, na chwilę refleksji i zrozumienia, że „dobra literatura się nie starzeje”.

Przytaczam cytat z prośbą o refleksję, czy tak nie jest?

Poeta
(…) o niech tak Jagusia przymknie
rękę pod pierś.

Panna Młoda
To zakładka
gorseta, zeszyta troche przyciaśnie.

Poeta
- - - A tam puka?
Panna Młoda
I cóz za tako nauka?
Serce - ! - ?

Poeta

A to Polska właśnie”.

 

A to Polska właśnie

 

A to Polska?

 

Właśnie!

 

Za rok zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie. Organizatorzy już pracują nad poszerzeniem atrakcyjności tego kulturalnego wydarzenia, a tymczasem dziękują za obecność, dobre słowa i serdeczność uczestnikom.

 

Proszę, by zdjęcia ukazały zainteresowanie publiczności i zaangażowanie organizatorów.

 

Po to jest sztuka, ab pokazać ludziom rzeczy, których wielu nie słyszy lub nie widzi.

 

Dziękujemy, że byliście.

 

Opracował: Olek Banachowicz

Archiwalna Strona