Pożegnanie Eugeniusza Kędzierskiego
28 cze 2017
Szanowni Państwo!
W imieniu Samorządu Gminy Międzyzdroje, oraz Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, przypadła mi dzisiaj smutna powinność pożegnania śp. Eugeniusza Kędzierskiego - osoby znanej i szanowanej w Gminie Międzyzdroje, powiecie kamieńskim i regionie zachodniopomorskim.
Symboliczny, w biografii Pana Eugeniusza, był rok jego przyjścia na świat, rok „powrotu” naszej Ojczyzny na mapy Europy i Świata - rok 1918.
Jego zainteresowania turystyką miały korzenie w harcerstwie, gdzie zdobył krzyż ze złotą lilijką.
Po wkroczeniu w 1939 roku armii niemieckiej do Polski, został wywieziony w głąb Niemiec i osadzony w karnym obozie pracy, gdzie przebywał do zakończenia wojny.
Po powrocie do kraju, pracował na samodzielnych stanowiskach w przemyśle rybnym i handlu, kierując dużymi zakładami pracy. Ukończył wyższe studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 1970 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, współtwórcą Oddziału PTTK w Międzyzdrojach, pełnił funkcje prezesa Zarządu Oddziału, będąc aktywnym członkiem Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Głównego PTTK.
Pracowitość wyniósł z etosu swojej rodzinnej ziemi, z Wielkopolski.
Tak jak wielu wspaniałych pionierów zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych podziwiał ich piękno, poznawał skomplikowaną historię wyspy Wolin.
Piękno Go urzekało, ale też zobowiązywało do ochrony i upowszechniania walorów tych ziem.
Stąd Jego aktywność w tworzeniu Wolińskiego Parku Narodowego, którego później, przez 15 lat, był członkiem rady naukowej. Osobiste zaangażowanie w popularyzację Międzyzdrojów, ukoronowane zostało powstaniem przewodnika pt. „Międzyzdroje” autorstwa Bogdana Kucharskiego. Stąd wreszcie determinacja w modernizowaniu i budowaniu obiektów dla turystów, którzy przebywając w Międzyzdrojach kodowali w sobie nadbałtycką nutę Polski.
Śp. Eugeniusz Kędzierski, miał świadomość tego, że budować „nowe” trzeba nie tylko na ziemi, ale i w ludziach.
Mając predyspozycje niezbędne dla dobrego działacza społecznego i polityka, potrafił je wykorzystać.
Jego wysokie kwalifikacje sprawiły, że w 1982 roku mieszkańcy i organizacje społeczne Międzyzdrojów upoważniły Go, do samodzielnego występowania do władz państwowych i innych organów, w sprawie przywrócenia Międzyzdrojom statusu samodzielnej jednostki administracyjnej na mapie Polski. W wyniku trudnych negocjacji prowadzonych przez Pana Eugeniusza Kędzierskiego, trwająca ponad rok walka o prawo przywrócenia tożsamości Miasta i Gminy Międzyzdroje, zakończyła się sukcesem.
W dniu 23 marca 1984 roku wybrano na pierwszej sesji Radę Narodową Miasta i Gminy Międzyzdroje, której został członkiem.
W następnych latach niezależnie od zarządzania Oddziałem PTTK, poświęcał się pracy na polu społecznym, przyczyniając się do opracowania perspektywicznego programu rozwoju Międzyzdrojów, który w wyniku konsekwentnej polityki władz samorządowych, przywrócił miastu miano „Perły Bałtyku”.
Śp. Eugeniusz Kędzierski został między innymi, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz uhonorowany, przez nasz Samorząd, tytułem „Zasłużony dla Międzyzdrojów”.
Śp. Eugeniuszu, dzisiaj pochyla się nad Tobą Sztandar Międzyzdrojów. Niech ten symboliczny gest będzie naszym pożegnaniem, a jednocześnie podziękowaniem za Twoją pracę, zaangażowanie w sprawy Gminy Międzyzdroje, której oddałeś całe swoje serce i umysł.
Dziękujemy za Twoją obecność wśród nas, którą byliśmy zaszczyceni.
Spoczywaj w Pokoju !
Część Twojej Pamięci !
Żonie i Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Jan Magda
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Międzyzdrojach
Międzyzdroje, dnia 27 czerwca 2017 roku.