Archiwalna Strona Stowarzyszenie Archeozdroje na obchodach Dni Grodu Santok - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

16 cze 2017

W 967, rok po chrzcie Polski, został stoczony bój pomiędzy wojskami Mieszka I, a Wolinianami pod wodzą Wichmana, saskiego hrabiego i banity… Tak oto zaczyna się historia bitwy, której losy zdecydowały o panowaniu nad terenami na wschód od Odry.
Już po raz drugi Stowarzyszenie Archeozdroje uczestniczyło w Dniach Grodu Santok, którego Gall Anonim nazwał kiedyś „strażnicą i kluczem do królestwa”. Poprzedzające wydarzenie kilkudniowe warsztaty budownictwa kosznicowego miały na celu postawienie pierwszych chat, zalążku grodu powstającego pomiędzy dwiema rzekami, Wartą i Notecią.
Podczas trzech dni w Santoku można było spotkać ponad dwustu odtwórców z całej Polski, w tym wojowników zarówno konnych jak i pieszych, średniowiecznych rzemieślników oraz dwa zespoły muzyki dawnej.
Po przemarszu uczestników ulicami Santoka i wręczeniu kluczy do grodu rozpoczęły się turnieje walk, zarówno indywidualnych jak i drużynowych. W tym samym czasie odbywały się warsztaty i pokazy rzemiosł dawnych, gry i zabawy dla dzieci, pokazy kaskaderki konnej wykonanej przez Apolinarski Group. Lokalni rękodzielnicy zaprezentowali się na olbrzymim jarmarku, na którym można było nabyć m.in. miody pitne, lokalne przetwory jak na przykład dżem z selera, a także wyroby z mosiądzu i wikliny. Dla chętnych odbyły się warsztaty kuglarstwa, których kulminacją był wieczorny pokaz fireshow, na którym dzieci i dorośli mogli zaprezentować to, czego się nauczyli w ciągu kilku godzin.
Członkowie Stowarzyszenie Archeozdroje prezentowali pokazy farbowania oraz perfumiarstwa, warsztaty robienia kolczug i tkania na bardku, uczyli pisania runami oraz gier i zabaw średniowiecznych. Wojowie z naszej grupy wzięli udział w rekonstrukcji Bitwy o Santok po stronie plemienia Wolinian i jak to w przypadku bitwy pod Grunwaldem, w tym roku też nie udało im się wygrać.
Wieczór zaczął się od koncertów zespołów muzyki dawnej: Jar oraz Dziwoludy jak zwykle stanęli na wysokości zadania porywając do tańca nawet najbardziej opornych. Później nastąpiła seria pokazów fireshow aż wreszcie niebo rozświetlił piętnastominutowy, niesamowity pokaz pirotechniczny. Fajerwerki nastroiły ludzi do dalszej zabawy i oczywiście, życzenia sobie „wszystkiego najlepszego w nowym roku”.
Zabawa trwała niemal do świtu, a my wraz z kasztelanem zamku Kremzewo, zapraszamy w przyszły weekend do Krępcewa na V już edycję Bramy Czasu!

A tak było na Santoku rok temu:

https://www.youtube.com/watch?v=xC-7Q7riXcM&feature=youtu.be

Stowarzyszenie Archeozdroje
Aleksandra Miodońska

fot.: Rafał Nebelski i Lila Holz

Archiwalna Strona