Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło...

„To piękne, gdy człowiek może być dumny, dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”.  Czy ono będzie dumne z Nas?  Zróbmy wszystko, żeby było…

Abraham Lincoln

Tym słowami w sobotę 16 marca 2024 roku na okolicznościowym spotkaniu, z okazji 40 rocznicy odłączenia Międzyzdrojów od Świnoujścia, z udziałem ówczesnych i obecnych: działaczy społecznych, włodarzy, radnych, osób z tytułem „Zasłużony dla Międzyzdrojów”, pracowników: Urzędu Miejskiego, oświaty i instytucji kultury, sołtysów, przedstawicieli organizacji pozarządowych  oraz gości zaproszonych- przywitał burmistrz Mateusz Bobek.

Czy  jeszcze ktoś pamięta, że Międzyzdroje od 1972 r. do 1984 r. były dzielnicą Świnoujścia?. Pewnie tylko starsze pokolenie i źródła o historii Międzyzdrojów.

„Dzień 16 marca – to bardzo ważna data dla społeczności lokalnej gminy Międzyzdroje, gdyż w tym roku mija 40 lat, kiedy to w dniu 16 marca 1984 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Szczecinie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Miasta i Gminy Międzyzdroje, a 21 marca 1984 r. na pierwszej sesji wybrano Radę Narodową Miasta i Gminy Międzyzdroje. Należy podkreślić, że tylko wytrwałość i determinacja grupy mieszkańców Międzyzdrojów  - inicjatorów przywrócenia samodzielności, jako odrębnej jednostki administracyjnej znalazła swój finał. Warto tu przypomnieć słowa ówczesnego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego  śp. Eugeniusza Kędzierskiego „Zakończyła się walka o prawo do przywrócenia tożsamości Międzyzdrojom. Była to walka trudna, w której działacze społeczni nie liczyli się ze skutkami własnego ryzyka. Istotą sprawy był cel. Międzyzdroje wróciły na mapę Polski  - już nie jako Świnoujście”.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to nas łączy. 16 marca 2024 r. spotkaliśmy się w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy 20, gdzie wszystko się zaczęło… Gdzie w marcu 1984 r. zaczęły być budowane nowe struktury samodzielnej jednostki administracyjnej Miasta i Gminy Międzyzdroje, gdzie swoją pracę na rzecz naszej społeczności lokalnej rozpoczęła ówczesna Rada Narodowa Miasta i Gminy Międzyzdroje i kiedy to od 1 kwietnia 1984 r. zaczął działać tu Urząd Miasta i Gminy. Gdzie mieszkańcy mogli załatwiać swoje sprawy już na miejscu w Międzyzdrojach. Za wszystkim stał i stoi człowiek.

To szczególna okazja, żeby oddać hołd tym, którzy tworzyli i tworzą tę naszą międzyzdrojską tożsamość, rzeczywistość  i historię, historię miasta i ludzi. Należy pamiętać o tych ludziach, którzy znaleźli czas, determinację, podjęli wyzwania i przyczynili się (w tych trudnych czasach) do podjęcia działań, żeby Międzyzdrojom przywrócić należyty blask, miasta otwartego na mieszkańców i turystów, miasta wielu perspektyw i rozwoju. Czy bylibyśmy dzisiaj tu gdzie jesteśmy?, czy nasze miasto rozwijałoby się w takim tempie co teraz…” – mówił burmistrz Mateusz Bobek.

 

Podczas spotkania „Wieczór wspomnień – 40 lat minęło” burmistrz Mateusz Bobek zaprosił na chwilę wspomnień 3 osoby: Janusza Żmurkiewicza - ówczesnego i obecnego Prezydenta Miasta Świnoujście, Jana Węglorza- obecnego Przewodniczącego Rady Miejskiej i Bogusława Sutyłę – radnego ówczesnej Rady Narodowej w Świnoujściu,  członka grupy Obywatelskiego Komitetu Obrony Narodowej (OKON), radnego pierwszej kadencji 1984-1988, osobę, która jako Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy te struktury administracyjne tworzyła, radnego dwóch minionych kadencji.

Wspomnienia: p. Janusz Żmurkiewicz potwierdził, że wówczas w 1984 r. to On, jako ówczesny Prezydent Świnoujścia był odpowiedzialny za ten podział administracyjny i odłączenie Międzyzdrojów od Świnoujścia. Przyznaje, że to była bardzo dobra decyzja międzyzdrojan, żeby powalczyć o odzyskanie samodzielności, żeby znów Międzyzdroje wróciły na mapę Polski. Jest pełen podziwu jak nasza gmina się rozwija i zmienia się jej oblicze, stając się miastem rozpoznawalnym i ważnym, miastem o dynamicznym rozwoju, plasującym się na czołowych miejscach w ogólnopolskich rankingach.

Natomiast Jan Węglorz wyznał, że jest dumny z naszego miasta, z którym związał się już na stałe w 1986 r. i pracował na jego rzecz, pełniąc różne funkcje; jako dowódca WOP, komendant Straży Miejskiej, którą tworzył oraz przez minione 3 kadencje jako radny.

Bardzo wzruszające słowa mogliśmy usłyszeć od p. Bogusława Sutyły. To on był kluczową postacią, jako Sekretarz Miasta, odpowiedzialną za tworzenie nowej jednostki i budowanie nowych struktur administracyjnych w Międzyzdrojach. Jak sam podkreślił, nie było ławo, dużo trudności, szczególnie w zapewnieniu odpowiednich kadr do pracy, a oczekiwania mieszkańców były duże. Wspomniał, że razem ze Stanisławem Świrskim – ówczesnym Naczelnikiem starali się sprostać tym problemom, bo po wieloletnich zaniedbaniach trzeba było na nowo budować zaufanie i autorytet wśród mieszkańców. To zaangażowanie i umiejętności organizatorskie zostały zauważone przez ówczesne władze centralne, jak sam wspomina otrzymał propozycję (nie do odrzucenia) kierowania ośrodkiem Urzędu Rady Ministrów w Grodnie, gdzie musiał na nowo odbudować ten ośrodek. Takie były czasy. Jest pierwszą osobą, tu w Międzyzdrojach (myślę, że i w regionie), która w 1990 r. podjęła prywatną działalność w zakresie rozwoju turystyki i promocji Międzyzdrojów uruchamiając „Biuro podróży i turystyki”.

Cieszy nas  fakt, iż byli tez z nami pierwsi radni, którzy zostali wybrani na pierwszej sesji Rady Narodowej Miasta i Gminy Międzyzdroje  w dniu 25 czerwca 1984 r. : Leonard Bruss, Harasimik Maria, Magda Jana, Matysiak Marian, Nowak Bartłomiej, Rychel Beata, Zużałek Lech i Sutyła Bogusław oraz radni z kadencji 1988-1990 r.- Zbigniew Stefańczyk, Teresa Piech, prezes komitetu osiedlowego Jerzy Czerski  oraz pracownicy Urzędu, którzy rozpoczynali tu pracę i ten urząd tworzyli.

 

Pamięć o tych, którzy wpisali się w karty naszej międzyzdrojskiej historii została utrwalona przez  Panią Reginę i Bronisława Chmielowskich w wydanych przez gminę Kronikach Międzyzdrojów, które znajdują się w naszej Bibliotece Miejskiej przy Placu Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach.  

 

Piękny wieczór, spotkanie międzypokoleniowe, ciekawe wspomnienia, o których można by mówić godzinami ,wspaniali ludzie, którzy tę naszą międzyzdrojską historie tworzyli i tworzą. Część z tych twórców, działaczy, włodarzy i radnych minionych kadencji pozostaje już tylko wspomnieniem.   

 

Wszystkim jednak przyświecał i przyświeca jeden cel:  rozwój tego miasta  i sołectw oraz dobro naszych mieszkańców.

 

Jadwiga Bober


Galeria zdjęć